Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reclamatie ANAF
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reclamatie ANAF

Daca fac reclamatie pentru o evaziune fiscala la o pensiune ( nu mi-au oferit bon fiscal, nici la rezervare, nici la predarea cheilor ), ANAF-ului, risc sa fiu chemat in instanta la judecare ? Daca se ajunge sa fie anchetati pentru evaziune fiscala.

Tin sa precizez ca eu n-am solicitat bon fiscal, dar din cate stiu este obligatia lor sa ofere, nu ?

Fiindca am gasit art. 10 din ORDONANTA DE URGENTA nr.28/1999 care spune asa:
"(10) În cazul în care operatorii economici prevăzuţi la alin. (1) nu înmânează clientului bonul fiscal sau înmânează un alt document decât bonul fiscal, cu excepţia situaţiei prevăzute la alin. (8), clientul este obligat să solicite operatorului economic înmânarea bonului fiscal."

Eu oarecum nu mi-am indeplinit aceasta obligatie, mai bine ma abtin din a face reclamatie ?
V-au scuipat in mancare sau de ce le-ati face plangere acum dupa ce ati plecat ?
Trebuia sa fi solicitat bun fiscal/ factura daca aveati nevoie. Aveati aceasta obligatie, astfel i-ati fi impiedicat sa faca evaziune.
Nu, nu mi-au scuipat in mancare sau nimic de acest gen.

Mi-au schimbat conditiile de cazare si pe langa asta, au facut un mare teatru cand am incercat sa-l contactez pe proprietar si nu raspundea la telefon, dupa care vine sotia lui, plina cu mancare in gura, vorbea ca o vaca, cu gura plina si dupa aceea imi zice alt numar de camera, cand am auzit astea, ne-am tot contrazis, ca initial nu s-a spus ca vom primi camera cu un anumit numar, care avea si balcon, ca sa putem fuma, s-a si mentionat pe acel proces de rezervare, numarul camerei.
Dupa care zice acea nesimtita, care nu stia sa ofere nici cel mai mic respect, de a nu vorbi cu gura plina, ca daca vrem ne da banii inapoi si gata sa ne cautam altundeva. ( fiind pe 31 decembrie, rezervarea fiind facuta ininainte cu 2 saptamani ).

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Vreau sa fac reclamatie la un bar