avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonuri masa de 9.41 oferite de firma in ianuarie 2017 !
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonuri masa de 9.41 oferite de firma in ianuarie 2017 !

Buna ziua ! Explicati-mi va rog, de ce o anumita firma unde sunt angajat imi ofera bonuri de masa cu valoarea de 9.41 in ianuarie 2017 ? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Pînzaru , Avocat 16:42, 12 Ianuarie 2017
Valoarea maxima a unui tichet de masa este in prezent de 15 lei. Angajatorul poate da tichete cu o valoare mai mica.
Deoarece ii permite legea , iar acordarea tichetelor de masa nu este obligatorie.
Din cate stiu, minimul este de 9.57 . Se mai pot acorda de 9.41 ?
Prevederile legale în vigoare reglementează numai valoarea maximă a tichetului de masă, care nu poate depăși 15 lei de la 1 decembrie 2016.

Astfel, tichetele de masă pot avea orice valoare care se situează de la acest cuantum în jos.
Lecturati si urmatorul articol www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bonuri oferite de angajator de 8.3 lei / bon ionutadriandragut ionutadriandragut buna ziua angajatorul are dreptu sa ofere bonuri de 8,3 lei tinand cont ca minimu de bon este 9,5? (vezi toată discuția)
La poșta romană de ce nu cresc tichetele de masă odată cu ... Axinte11 Axinte11 La Poșta Romană de ce nu cresc tichetele de masă odată cu toate intreprinderile.Pană luna trecută a fost 11,5 lei,de luna aceasta s-a mărit la 15 lei. ... (vezi toată discuția)
Valoarea tichetelor de masă creşte din mai 2016 01Laura 01Laura Buna ziua, Valoarea bonului de masa a crescut din luna mai 2016 de la 9.41lei la 9.57lei. Firma este obligata sa mareasca valoarea bonului de masa pentru ... (vezi toată discuția)