Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Preț ap. ANL după apariția HG 251/2016
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Preț ap. ANL după apariția HG 251/2016

Vreau să cumpăr apartamentul ANL în care locuiesc. Blocul are o vechime de 10 ani, ceea ce contează la scăderea prețului prin amortizare (legea prevede amortizarea în 50 ani, deci 10 ani ar însemna o scădere cu o cincime a prețului). Calculele preliminare spun că, ținând cont de valoarea de înlocuire pe 2016/2017 fiind 1757 lei/mp, apartamentul meu ar costa 172008 lei. Ținând cont de amortizarea făcută în cei 10 ani, costul se reduce la 138008 lei. Toate bune până aici.

Problema e că prin HG 251/6 aprilie 2016 se spun urmatoarele: dacă această valoare este mai mică decât valoarea de inventar, atunci se ia în calcul valoarea de inventar (ACTUALIZATĂ conform legii, ce-o fi însemnând asta). În cazul meu, această valoare de inventar este mult mai mare decât 172008 lei, și anume vreo 220.000 lei. Din asta se scade chiria plătită în cei 6 ani de când locuiesc aici, dar tot MARE rămâne (în primii 5 ani, chiria a fost f. mică).

Ce înseamnă actualizarea valorii de inventar, conform legii?

Mulțumesc!
Ca să simplific puțin întrebarea (nu știu exact în care arie a forumului se potrivea cel mai bine), CUM SE STABILEȘTE VALOAREA DE INVENTAR ACTUALIZATĂ A UNUI IMOBIL?

Blocul are o vechime de 10 ani, cum afecteaza asta valoarea de inventar?