Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce drepturi decurg din capacitatea deplina de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce drepturi decurg din capacitatea deplina de exercitiu?

Buna ziua,

Doream sa stiu ce drepturi decurg exact din obtinerea capacitatii depline de exercitiu la 16 ani prin emancipare sau casatorie.
Art. 37 C.civ - Capacitatea de exerciţiu este aptitudinea persoanei de a încheia singură acte juridice civile.

Art. 38 - Începutul capacităţii de exerciţiu

(1) Capacitatea de exerciţiu deplină începe la data când persoana devine majoră.

(2) Persoana devine majoră la împlinirea vârstei de 18 ani.

Art. 39 - Situaţia minorului căsătorit

(1) Minorul dobândeşte, prin căsătorie, capacitatea deplină de exerciţiu.

Art. 40 - Capacitatea de exerciţiu anticipată

Pentru motive temeinice, instanţa de tutelă poate recunoaşte minorului care a împlinit vârsta de 16 ani capacitatea deplină de exerciţiu. În acest scop, vor fi ascultaţi şi părinţii sau tutorele minorului, luându-se, când este cazul, şi avizul consiliului de familie.
Acest lucru il stiam, dar nu stiu exact ce drepturi decurg pe langa cel de aputea solicita pasaport fara acordul nimanui sau sa iesi din tara fara procura.
Prin dobandirea capacitatii depline de exercitiu se poate infiinta un srl sau poti obtine permisul de conducere?