Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Emanciparea minorului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Emanciparea minorului

In ce consta emanciparea minorului și cum o poate obține acesta atunci când face parte dintr-o familie toxica?
art 40 Pentru motive temeinice, instanța de tutelă poate recunoaște minorului care a împlinit vârsta de 16 ani capacitatea deplină de exercițiu. În acest scop, vor fi ascultați și părinții sau tutorele minorului, luându-se, când este cazul, și avizul consiliului de familie.

Ca si conditii, trebuie sa aveti motive temeinice, sa aveti 16 ani impliniti si un contract de munca. Trebuie sa dovediti ca sunteti capabil sa va intretineti singur. Ce ceri de fapt, e sa devii major mai devreme, cu toate obligatiile ce decurg de aici.
Daca nu ai acordul parintilor, te adresezi judecatoriei