Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate cioata, colet - definitii legale
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

cioata, colet - definitii legale

Ma poate ajuta cineva cu definitia acestor termeni? In sensul in care sunt definiti in vreo lege, decizie etc.
E vorba despre inf la reg silvic si nu gasesesc neam acesti termeni definiti "intr-un cadru legal"
merci
"Infractiune la regimul silvic", asta ati dorit sa scrieti, termenul il gasiti in Codul silvic!
Multumesc pt raspuns.

1. nu am vrut sa scriu ci am scris prescurtat
2. termenul (termenii) NU ESTE(sunt) DEFINIT(i) de codul silvic #-o. (ori sunt eu prea chior de vreo cateva zile incoace si daca dvs gasiti acea definitie imi scot palaria)
3. termenul exista intr-adevar insa pe mine nu ma intereseaza unde il gasesc si nici definitia din DEX
Ma indoiesc de ceea ce spuneti! Daca aveti la indemana acel cod cititi acele texte de lege care privesc infractiuni si contraventii prin care se sanctioneaza potentialii rau facatori.
Am postat subiectul la "raspunsuri in comunitate" pentru a primi un raspuns de la cineva care (posibil) s-a confruntat cu aceeasi problema si stie despre ce vorbesc. Parerile nu ma ajuta cu absolut nimic. Puteti sa va indoiti de cele afirmate de mine sau puteti mult mai simplu sa verificati (pt a nu ramane ....nelamurit:giggle:) In ceea ce priveste arhiva legislativa.... ati ramane surprins....

Si asta ca sa va fac pe plac cu codul silvic....
4. Arboret - portiunea omogena de padure atat din punctul de vedere al populatiei de arbori, cat si al conditiilor stationale

5. Arboretum - suprafata de teren pe care este cultivata, in scop stiintific sau educational, o colectie de arbori si arbusti

6. Circulatia materialelor lemnoase - actiunea de transport al materialelor lemnoase intre doua locatii, folosindu-se in acest scop orice mijloc de transport, si/sau transmiterea proprietatii asupra materialelor lemnoase

7. Compozitie-tel - combinatia de specii urmarita a se realiza de un arboret care imbina in mod optim, atat prin proportie, cat si prin gruparea lor, exigentele biologice cu obiectivele multiple, social-economice ori ecologice

8. Consistenta - gradul de spatiere a arborilor in cadrul arboretului. Consistenta, in functie de gradul de dezvoltare a arboretului, se exprima prin urmatorii indici:
a) indicele de desime - in cazul semintisurilor, lastarisurilor sau plantatiilor fara starea de masiv incheiata;
b) indicele de densitate - determinat in raport cu suprafata de baza sau cu volumul;
c) indicele de inchidere a coronamentului

9. Control de fond - totalitatea actiunilor efectuate in fondul forestier, in conditiile legii, de catre personalul care asigura administrarea padurilor si serviciile silvice, in scopul:
a) verificarii starii limitelor si bornelor amenajistice;
b) verificarii suprafetei de padure in scopul identificarii, inventarierii si evaluarii valorice a arborilor taiati in delict, a semintisurilor utilizabile distruse sau vatamate, a oricaror altor pagube aduse padurii, precum si stabilirii cauzelor care le-au produs;
c) verificarii oportunitatii si calitatii lucrarilor silvice executate;
d) identificarii lucrarilor silvice necesare;
e) verificarii starii bunurilor mobile si imobile aferente padurii respective;
f) inventarierii stocurilor de produse ale padurii existente pe suprafata acesteia;
g) stabilirii pagubelor si/sau daunelor aduse padurii, precum si propuneri de recuperare a acestora

10. Defrisare - actiunea de inlaturare completa a vegetatiei forestiere, fara a fi urmata de regenerarea acesteia, incluzand scoaterea si indepartarea cioatelor arborilor si arbustilor, cu schimbarea folosintei si/sau a destinatiei terenului
dorians, utilizator
Cred ca ceea ce cautati dvs se afla explicat cu lux de amanunte la linkul urmator!
[ link extern ]
SUCCES!
B-)