Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... echipamentul de protecție
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

echipamentul de protecție

Care este baza legală?
Știu că se acordă gratuit de către angajator.
Este valabil și în mediul civil și în mediul militar?

Vă mulțumesc anticipat.
Cu respect
Cerintele minime de securitate si sanatate pentru utilizarea de catre lucratori a EIP la locul de munca aprobate prin HG nr.1048/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-Art.3 (2) Sunt excluse din definitia cuprinsa la alin. (1):
c) echipamentul individual de protectie purtat sau folosit de armata, politie ori de alte institutii
de ordine publica;
-Art.10 (1) Echipamentul individual de protectie se distribuie gratuit de angajator, care
asigura buna sa functionare si o stare de igiena satisfacatoare prin intermediul intretinerii,
repararii si inlocuirilor necesare.
(2) Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei poate stabili dispozitii pe baza carora sa
se impuna ca lucratorul sa contribuie la costul unui anumit echipament individual de protectie, in situatiile in care utilizarea echipamentului nu este exclusiv pentru locul de munca.
Prin urmare, EIP se distribuie gratuit lucratorilor daca este utilizat exclusiv la locul de munca/ postul de lucru.
HG nr. 1048/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare nu se aplica in mediul militar.