Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pot sa-mi construesc singur casa?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pot sa-mi construesc singur casa?

Buna ziua,sotu meu se pricepe la constructie,e un al doile job,desi nu are autorizatie,vrem sa ne construim o casa,intrebare mea e daca,lege imi da voie?
flory84 a scris:

Oooo,super deci o putem construi noi .Va multumesc mult

Buna ziua,
Actiunea ce o doriti a face este destul de complexa si laborioasa.

In completarea celor afirmate de colegii mei, va precizez ca trebuie, inaintea de demararea lucrarilor:
- sa comandati unui Arhitect membru OAR un „Proiect Tehnic” faza PAC si ulterior faza DDE (pret de la 7-12 Euro/mp in sus).
- sa obtineti de la Primaria teritoriala un Certificat de Urbanism pentru construirea casei noi;
- sa obtineti de la Primaria teritoriala o Autorizatie de construire pentru edificarea casei noi.

Ar fi de dorit ca in demersul Dvs. sa solicitati consultanta si asistenta unui profesionist in
domeniu, evitand astel nenumarate posibilitati de eroare/pierderi.

Va recomand: sa ACORDATI MAXIMA ATENTIE SISTEMULUI DE CONTROL SI CERTIFICARE A CALITATII CONSTRUCTIEI SI SA CONSTITUITI LEGAL “CARTEA CONSTRUCTIEI”.
FÃRÃ ACEASTA nu veti:
• avea o constructie sigura in exploatare,;
• putea incheia Procesul-verbal de receptie finala (cu reprezentantul Primariei teritoriale);
• putea incheia asigurari pentru constructie;
• nu veti putea sa o puneti gaj pentru credite imobilare.

Pentru aceasta, BAZA LEGALA ce trebuie cunoscuta de Dvs. este urmatoarea:

• Legea nr. 50/1991 din 29 iulie 1991 privind autorizarea executării construcţiilor şi unele măsuri pentru realizarea locuinţelor – Republicare la 13.10.2004;
• Legea nr. 117/2007 din 2 mai 2007 pentru modificarea art. 11 alin. (1) lit. b) din Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 303 din data de 7 mai 2007;
• Legea nr. 376/2006 din 5 octombrie 2006 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 846 din data de 13 octombrie 2006;
• Legea nr. 52/2006 din 8 martie 2006 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 238 din data de 16 martie 2006;
• Legea nr. 119/2005 din 5 mai 2005 privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.122/2004 pentru modificarea art. 4 din Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 412 din data de 16 mai 2005 ;
• Legea nr. 199/2004 din 25 mai 2004 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii ; Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 412 din data de 16 mai 2005;
• Ordinul nr. 1943/2002 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată cu modificările şi completările ulterioare;
• Normele Metodologice din 26 august 2005 de aplicare a Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Publicate în Monitorul Oficial cu numărul 825 bis din data de 13 septembrie 2005;
• Legea nr.10/1995 din 18 ianuarie 1995 privind calitatea în construcţii cu modificări – Republicare;
• Legea nr.123/2007 din 5 mai 2007 pentru modificarea Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii. Publicată în Monitorul Oficial cu numãrul 307 din data de 9 mai 2007;
• Legea nr. 587/2002 pentru modificarea art. 40 din Legea nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii
• HG nr. 766/1997 din 21 noiembrie 1997 pentru aprobarea unor regulamente privind calitatea în construcţii;
• HG nr. 925/1995 din 20 noiembrie 1995 pentru aprobarea Regulamentului de verificare şi expertizare tehnică de calitate a proiectelor, a execuţiei lucrărilor şi a construcţiilor;
• HG nr. 272 din 14 iunie 1994 pentru aprobarea Regulamentului privind controlul de stat al calitatii in constructii;
• Ordinul MLPAT nr. 34/N din 7 noiembrie 1995 pentru aprobarea Precizărilor privind avizarea documentaţiilor de urbanism şi amenajarea teritoriului, precum şi a documentaţiilor tehnice pentru autorizarea executării construcţiilor;

Cu stima,
Expert judiciar Eugen MARCOV
Da, va multumesc mult sunt o serie de legi,m-am mai interesat si eu pe net. si am vazut ca dureaza mult pana se aproba,pentru obtinerea autorizatiei de constructie,a avizelor si a certificatului de urbanizm dureaza cam 30-50 de zile,stiu ca trebue chemat un domn care e expert(nu mai stiu cum ii spune)pentru testarea pamantului pentru a sti cum va trebui facuta fundatia,apoi dupa ce se rezolva cu toate avizele,cu proiectu la arhitect pentru demararea constructiei trebue angajat un inginer de santier care sub subravegherea lui vom construi.stiu ca pana vom incepe constructia avem mult de umblat insa cu ajutoru lui D-zeu vom reusi,sanatosi sa fim,caci restu se rezolva.
flory84, utilizator