avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... retur medicamente la farmacie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

retur medicamente la farmacie

Am cumparat d el afarmacie pe baza reteti de la medic medicamente ( antibiotic si un medicament pentru tensiune ) care nu mi-au facut bine. Am avut reactie de la ele, puls foarte mare, mai aveam putin si chemam salvarea.
Am luat din fiecare una sau doua pastile.

Intrebarea este cum as putea sa le returnez, pe ce baza, atat timp cat nu-mi fac bine si nu le mai pot lua ?

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Adriana68 , utilizator 12:54, 18 Ianuarie 2017
~ Conținut șters la cerere ~
Nu exista o baza legala pentru returnarea medicamentelor la farmacie in cazul in care pacientul nu le tolereaza.
Discutati cu farmacista pe cale amiabila si incercati sa o convingeti sa le primeasca deoarece nu le puteti suporta si va fac rau.
Inainte de ajunge la farmacie discutati (eventual telefonic) si cu medicul care a prescris medicamentele respective si sa va spuna o solutie de rezolvare sau cum sa aborbati problema cu farmacia.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Ianuarie 2017
cyan, moderator
medicamentele nu se pot returna sub niciun motiv.
Mi se pare absurd, dar daca asta e legea, ne conformam.
Poate acel medicament cumparat ieri nu mai exista in nicio farmacie si cineva are nevoie de el.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am o intrebare, va rog, am fost la farmacie si nu aveam reteta ... Andreea Vogue Andreea Vogue Am o intrebare, va rog, am fost la farmacie si nu aveam reteta si am cerut o cutie de antibiotic, farmacista a spus ca am nevoie de reteta pentru a putea sa-mi ... (vezi toată discuția)
Poti sa cumperi de la farmacie si 1 capsula de nurofen sau trebuie ... Andreea Vogue Andreea Vogue Poti sa cumperi de la farmacie si 1 capsula de nurofen sau trebuie sa cumperi toata cutia? Daca mergeti la farmacie si doresti sa cumperi doar 1 capsula de ... (vezi toată discuția)
Prescriptie medicala madalinavaleria madalinavaleria Buna ziua, Ieri seara am fost la Spitalul de urgenta militar din Bucuresti. In urma investigatiilr mi-au prescris un anumit tratament care includea ... (vezi toată discuția)