Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... retur medicamente la farmacie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

retur medicamente la farmacie

Am cumparat d el afarmacie pe baza reteti de la medic medicamente ( antibiotic si un medicament pentru tensiune ) care nu mi-au facut bine. Am avut reactie de la ele, puls foarte mare, mai aveam putin si chemam salvarea.
Am luat din fiecare una sau doua pastile.

Intrebarea este cum as putea sa le returnez, pe ce baza, atat timp cat nu-mi fac bine si nu le mai pot lua ?

Multumesc anticipat
~ Conținut șters la cerere ~
Nu exista o baza legala pentru returnarea medicamentelor la farmacie in cazul in care pacientul nu le tolereaza.
Discutati cu farmacista pe cale amiabila si incercati sa o convingeti sa le primeasca deoarece nu le puteti suporta si va fac rau.
Inainte de ajunge la farmacie discutati (eventual telefonic) si cu medicul care a prescris medicamentele respective si sa va spuna o solutie de rezolvare sau cum sa aborbati problema cu farmacia.
cyan, moderator
medicamentele nu se pot returna sub niciun motiv.
Mi se pare absurd, dar daca asta e legea, ne conformam.
Poate acel medicament cumparat ieri nu mai exista in nicio farmacie si cineva are nevoie de el.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.