Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Prescriptie medicala
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Prescriptie medicala

Buna ziua,

Ieri seara am fost la Spitalul de urgenta militar din Bucuresti. In urma investigatiilr mi-au prescris un anumit tratament care includea antibiotic. Prescriptia originala a fost retinuta de spital iar mie mi s-a dat o copie. Prescriptia medicala includea:
*tratamentul medicamentos
*intrepretarea medicala a analizelor.

Seara am fost la farmacie si doamna farmacista initial nu a dorit sa imi elibereze medicamentele. Imi puteti spuna va rog daca scrie in vreo lege ca medicamentele sa fie eliberate in baza unei prescriptii originale? Mentionez ca prescriptia avea parafa medicului si semnatura - doar ca mi s-a eliberat o copie, originalul fiind pastrat la spital la dosar. De asemenea as dori sa stiu daca este legal sa ti se pastreze la farmacie prescriptia medicala in situatia in care pe acea prescriptie este si interpretarea analizelor si de asemenea medicamentele nu erau compensate.

Multumesc,
Madalina

Dacă trebuie reținută reteta ii trebuie originalul.
Trebuie să aibă justificare pentru vânzarea medicamentului.
In plus, cu copii xerox puteti cumpara de mai multe ori acelasi medicament.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca ati primit o copie a retetei semnata si parafata in original, iar reteta are regim de retinere cand se elibereaza medicamentele prescrise, farmacistul a procedat corect.
Posibil ca procedura adoptata in spital sa fie de a se retine originalul retetei emise si copia sa fie semnata si parafata in original.
Partea de interpretare a analizelor o puteati xeroxa inainte de a da reteta farmacistului.