Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... abuz de incredere sau INSELACIUNE
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

abuz de incredere sau INSELACIUNE

Am si eu urmatoarea speta:Aurel B. cunoaste pe un inginer de cadastru ,care ii face cunoscut faptul ca stie un apartament de vanzare la un pret mai mic,inginerul urmand sa-i faca cadastrul acestui apartament.Aurel B. ii da suma de 15000ron inginerului ca sa-i dea proprietarilor ca avans in vederea cumpararii apartamentului,inginerul angajandu_se printr-o chitanta de mana sa dea banii proprietarilor,urmand ca tot el sa ajute la perfectarea actelor la notar.Mentionez ca Aurel B. nu a vazut apartamentul,avand incredere in spusele inginerului.Intre timp inginerul nu mai e de gasit,s-a dat la fund.Care ar fi incadrarea?

Consider ca incadrarea juridica corecta a faptei este abuzul de incredere. Chiar daca sunt discutii in doctrina, abuzul de incredere nu poate avea ca obiect material banii sub forma insusirii numai in cazul imprumutului de consumatie (propriu-zis, mutuum) sau in cazul unui depozit neregulat. Dar in speta banii au fost dati cu alt titlu, anume pentru incheierea unui act juridic.
oricine iti va spune ca este abuz de incredere,inselaciune nu prea poate fi pentru ca iti era cunoscut si tu cand ai facut intelegerea cu el ai avut incredere in el,iar legea este interpretabila
am si eu o problema prietenul meu a lucrat cu contract de munca ca bucatar la o pizzerie,livratorul de pizza s-a imbatat intr o seara si dimineata urmatoare nu a mai fost apt de munca pritenul meu,pentru a il ajuta i-a spus acestuia ca el va fi cel care va livra comenzile in locul lui,numai ca a a avut un accident si a stricat motoscuterul,seful lui i-a spus prietenului meu ca poate ramane cu motoscuterul dar ca trebuie sa achite contravaloare acestuia ,prietenul meu i-a dat 1000 ron iar restul de bani i-au fost opriti din salariu.din cauza neintelegerilor care au intervenit intre sef si prietenul meu,acesta din urma s-a hotarat sa plece,seful lui a facut plangere la politie si l-a acuzat ca a furat motoscuterul.pritenul meu are martori vecinii care stiu ca venea seara de seara cu motoscuterul,insa nu are martori ca ar fi achitat mopedul va rog frumos sa ne ajutati pentru ca acest domn este dispus sa ne faca rau,l-a amenintat prin telefon a venit si la mine la serviciu incercand sa mi faca rau si sa vb cu seful meu sa fiu data afara,prietenul meu este chemat mereu la sectia de politie si amenintat k daca nu se prezinta ii va fi trimisa amenda acasa.va multmuesc
sal din nou.speta e simpla si sa va spun si de ce:elementele constitutive al eacestei infr sun intrunite:1.elementul aterial- tea indus in eroare,fapta este mikncinoasa etc,2.legatura de cauzalitate nu mai zicem iar urmarea imediaTA SIA INSUSIT BANII DE NU AI VAZUT!abuzul de incredere este exclus doar sa zicem prin absurd cai dadeai bani cu imprumut sar nici atunci ca e de domeniul civilului,sau ca iai last sa tii pastreze sa zicem un semn de intrebare!dar aici e inselaciune clar!nbumai bine!
am si eu pe cineva implicat intr-o problema.ea sta cam astfel:candva el a cumparat un atv de la un x prin intermediu unei firme,dar actele de vanzare cumparare sau facut astfel,cel din bucuresti nu mai avea cum sa plateasca atv si la cumparat acest prieten al meu,si ramanea sa dea o anumita rata la firma respectiva,mentzionez ca actele sau facut intre cele 2 pers nu intre prietenu asta si firma,dupa un timp prietenu meu nu a mai avut cum sa achite acele rate etc(pe care nu a primit chitantza nimic) si atv este la acea firma in curte,si patronu firmei respective la sunat ca il da in judecata pentru abuz de incredere si inselaciune.ce este de facut in asta.deci practic el are atv in curte la firma,atv este pe numele lui facut,dar nu mai vrea sa il achite.si a zis ca e mai omeneste sa il dea la firma sa il vanda daca vrea sau sa faca ce vrea cu el.multumesc