Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație

În cazul în care părintele care rămâne în concediu de maternitate are 2 locuri de muncă legal (al doilea colaborare -parttaim) mai poate lucra la al doilea job și să primească indemnizație de la primul ?
Pe durata CCC puteti realiza venituri supuse impozitului pe venit in cuantum de maxim 3189 lei pe an calendaristic, fara a se suspenda plata indemnizatiei pentru CCC.

Conditia este ca aceste venituri sa fie obtinute de la alt angajator decat cel de la care ati intrat in CCC.

De la 01.02.2017 , cuantumul maxim va fi de 3699 lei/an calendaristic.