avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație

În cazul în care părintele care rămâne în concediu de maternitate are 2 locuri de muncă legal (al doilea colaborare -parttaim) mai poate lucra la al doilea job și să primească indemnizație de la primul ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:06, 18 Ianuarie 2017
Pe durata CCC puteti realiza venituri supuse impozitului pe venit in cuantum de maxim 3189 lei pe an calendaristic, fara a se suspenda plata indemnizatiei pentru CCC.

Conditia este ca aceste venituri sa fie obtinute de la alt angajator decat cel de la care ati intrat in CCC.


De la 01.02.2017 , cuantumul maxim va fi de 3699 lei/an calendaristic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil-srl Cislariu_Gica Cislariu_Gica Buna ziua O persoana aflata in concediu crestere copil poate infiinta un SRL si sa figureze ca administrator in cadrul firmei respective? In acest caz ... (vezi toată discuția)
Pot lucra legal în postnatal ccc Alexyka Alexyka Pot lucra legal după noile legi în perioada de creștere copil ? (vezi toată discuția)
Venituri realizate in timpul concediului de crestere copil alexandra_19 alexandra_19 Buna ziua. Am fost angajata la 2 firme si dupa terminarea concediului de lauzie mi-am suspendat activitatea la ambele firme pentru a putea beneficia de ... (vezi toată discuția)