Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil-SRL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil-SRL

Buna ziua
O persoana aflata in concediu crestere copil poate infiinta un SRL si sa figureze ca administrator in cadrul firmei respective?
In acest caz indemnizatia de concediu crestere copil va fi afectata in vreun fel?
Va multumesc!
Da, poate infiinta un SRL si sa figureze ca administrator/asociat.

Indemnizatia de concediu crestere copil va fi afectata numai daca va realiza venituri mai mari decat de trei ori cuantumul minim al indemnizaţiei (pana la 01.02.2017 - maxim 3189 lei/an calendaristic , incepand cu 01.02.2017 - maxim 3699 lei/an calendaristic )