avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii - mărire 2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii - mărire 2017

Bună,

Un angajat cu studii medii, corist al unei filarmonici care aparține de primărie (consiliu local) are în prezent salariul minim pe economie.

Cum i se va mari lui salarul?
După lege ar trebui sa se mărească la 1450 brut minim pe economie, cu 50% ca artist și cu 20% ca aparține de administrația publica locala. Astea toate de la 1 februarie. Deci omul ar trebui sa ia vreo 1900 lei net.
Este corect? E cam necunoscuta aceasta situație.

Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:02, 19 Ianuarie 2017
Cuantumul brut al salariilor de baza se majoreaza cu 50% fata de nivelul acordat pentru luna ianuarie 2017.
Ok, am înțeles. Mulțumesc. Dar referitor la cei 20% ? Primeste artistul și cei 20% pentru ca aparține de primarie?

Adică, 70 % marirea totala!?
In opinia mea, trebui sa-i primeasca daca apartine de administratia locala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul minim lexx1769@yahoo.com lexx1769@yahoo.com Buna ziua, daca in acest moment un functionar public din Administratia Publica Locala are salariul minim pe economie, de la 01 februarie ce salariu va avea, ... (vezi toată discuția)
Majorare salariu nicolu nicolu Buna ziua! Sunt inspector in cadrul unei primarii si am avut salariul brut de 1377 lei. Dupa majorarea salariilor cu 20% conform ordonantei de guvern am ... (vezi toată discuția)
Dacă acuma am 1930 salariu mai îmi creste de la 1 ianuarie Chirovan Daniel Chirovan Daniel Dacă se mărește de la 1 ianuarie dacă acum salari de baza este de 1930atit îl am acum (vezi toată discuția)