Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii - mărire 2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii - mărire 2017

Bună,

Un angajat cu studii medii, corist al unei filarmonici care aparține de primărie (consiliu local) are în prezent salariul minim pe economie.

Cum i se va mari lui salarul?
După lege ar trebui sa se mărească la 1450 brut minim pe economie, cu 50% ca artist și cu 20% ca aparține de administrația publica locala. Astea toate de la 1 februarie. Deci omul ar trebui sa ia vreo 1900 lei net.
Este corect? E cam necunoscuta aceasta situație.

Mulțumesc.
Cuantumul brut al salariilor de baza se majoreaza cu 50% fata de nivelul acordat pentru luna ianuarie 2017.
Ok, am înțeles. Mulțumesc. Dar referitor la cei 20% ? Primeste artistul și cei 20% pentru ca aparține de primarie?

Adică, 70 % marirea totala!?
In opinia mea, trebui sa-i primeasca daca apartine de administratia locala.