avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Majorare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Majorare salariu

Buna ziua!
Sunt inspector in cadrul unei primarii si am avut salariul brut de 1377 lei. Dupa majorarea salariilor cu 20% conform ordonantei de guvern am primit dispozitie cu un salariu brut de 1450lei. Consider ca drebuia sa primesc un salariu brut de 1652 lei. Va rog sa imi spuneti daca am dreptate si ce ar trebui sa fac. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 18:01, 27 Ianuarie 2017
Cred ca vi s-a actualizat salariul la venitul minim brut, iar majorarea cu 20% urmand sa aiba loc ulterior, desi ambele intra in vigoare de la 1 februarie.

Cel mai bine intrebati la resurse umane/personal.
Nu avem serviciul de resurse umane. Actualizarea la minimul pe economie o inteleg dar mi s-a comunicat ca nu mai beneficiez de majorarea cu 20%.
Majorarea cand a avut loc ?
Azi am primit dispozitia cu suma de 1450 lei majorat de la 1377 si mi s-a comunicat ca nu beneficiez de 20%. Un temei legal din care sa inteleg de ce nu pot beneficia de majorarea cu 20%?
Ultima modificare: Vineri, 27 Ianuarie 2017
nicolu, utilizator
In opinia mea, nu exista un astfel de temei.

Salariul de 1377 lei cuprindea si sporuri ?

Alte discuții în legătură

Consilier primarie comuna Petrina12 Petrina12 BUNA ZIUA, FIICA MEA A FOST NUMITA IN FUNCTIE IN DATA DE 3 IANUARIE 2017 SI PRIMESTE UN SALARA DE BAZA/INCADRARE DE 1250 SI UN SPOR DE CONDITII VATAMATOARE DE ... (vezi toată discuția)
Crestere salariu administratia publica caminick caminick Am inteles ca vor creste salariile in administratia publica locala. Daca eu am 1294 salariu de baza, cresterea de 20% se aplica la acest salariu sau la 1450 ... (vezi toată discuția)
Care se aplica mai intai: hg 1/ 2017 sau oug nr.2/ 2017 ggasokaa ggasokaa Intrebare: as dori sa stiu in calitate de bugetar care se aplică mai intai dintre cele 2 acte: Hotărârea nr. 1/2017 pentru stabilirea salariului de bază ... (vezi toată discuția)