Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Nascut in anul 1957, 41 de ani vechime inclusv stagiul militar, cind ma pot pensiona anticipat, in ce conditii si ce pensie voi obtine?
multumesc!
Vârsta standard de pensionare, stagiul complet de cotizare şi stagiul minim de cotizare în specialitate pentru femei şi bărbaţi sunt stabilite în raport de luna și anul naşterii (anexa nr. 5 şi anexa nr. 6 la Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice) , iar cuantumul pensiei anticipate se stabileşte în aceleaşi condiţii în care se stabileşte si cel al pensiei pentru limită de vârstă.