Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor PFA cod CAEN 6920
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

PFA cod CAEN 6920

Buna ziua,

Am o nelamurire tinand cont ca am tot citit varii pareri
Eu ca si economist , absolventa de studii superioare, avand si un curs de calificare pe 4 module de contabilitate, imi pot deschide un PFA sau un II pentru a tine contabilitatea la diverse firme micute fara a fii membra CECCAR?
Buna ziua.
O astfel de soceitate, avand ca obiect de activitate 6920- Activitati de contabilitate si audit financiar, consultanta in domeniul fiscal, poate fi infiintata doar de catre o persoana care are calitatea de expert contabil autorizat de CECAR.
In primul rand, expertul contabil autorizat de CECCAR trebuie sa aiba o participare la aportul adus la capitalul social al unui SRL de minim 51%, fata de un eventual alt asociat care nu indeplineste aceasta conditie speciala.
In al doilea rand, ar trebui sa aveti in vedere ca este absolut necesar ca administratorul societatii trebuie sa fie numit persoana care indeplineste calitatea de expert contabil.
Si o alta posibilitate nu exista?? Adica gen .. fiecare societate careia ii tin contabilitatea sa imi faca contract de munca cu timp de lucru o ora/zi? si eu sa nu imi fac nici PFA nici II..pur si simplu angajata de societate???
puteti face asa, cu 1 ora sau 2 pe zi dar vor vrea societatile sa se complice?
Alta posibilitate nu vad...tinand cont ca in prezent tin contabilitatea ca si angajata...mi se pare ilogic sa fiu nevoita sa ma lovesc de o contributie la CECCAR .... ar mai fi si alta varianta la care eu nu m-am gandit?
Nu! OG 65/1994 nu permite deschiderea PFA fara a fi membru CECCAR. Puteti numai sa va angajati in acele firme si sa tineti contabilitatea, in baza Legii 82/1991 a Contabilitatii.