avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Contul 1020102 - patrimoniul privat
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Contul 1020102 - patrimoniul privat

Buna ziua,

Prin OMFP nr. 45/2015 dupa contul sintetic de gradul I: 102 („Fondul bunurilor care alcătuiesc domeniul privat al statului” se introduc următoarele conturi sintetice de gradul II și III:
10201 („Fondul bunurilor care alcătuiesc domeniul privat al statului”;
1020101 („Fondul bunurilor care alcătuiesc domeniul privat al statului”);
1020102 („Fondul bunurilor care alcătuiesc proprietatea privată a instituției publice”).

Problema este ce bunuri trecem in contul 1020101 si ce bunuri trecem in contul 1020102 ? OMFP nu vine cu nicio lamurire in acest sens. Daca in activitatea voastra v-ati confruntat cu aceasta problema sunteti amabaili sa-mi spuneti cum ati procedat, conform caror criterii.
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Uzucapiune ???/ annaon annaon Buna ziua, in urma unei hotarari definitive si irevocabile am dobandit de parintii mei o casa si un tern de 420 mp acum 6 ani.Nefiind in tara sa ma ocup de ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune... de la sine mb3_48900 mb3_48900 Buna ziua, Am nevoie de un sfat. Bunica mea a detinut, cu acte, o proprietate mai bine de 30 de ani, in judetul Valcea. Inca de la inceput, si-a intins ... (vezi toată discuția)
Raspuns comisie fond funciar AndutuB AndutuB Vin pe acest forum in speranta obtinerii unui raspuns pentru o problema de care m-am lovit de curand. Familia mea a detinut titlul de proprietate asupra unui ... (vezi toată discuția)