avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Preschimbare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Preschimbare permis

Pot preschimba permisul de UK în cel românesc dacă este suspendat? Menționez că e dobândit în România si preschimbat în UK în 2015
Cel mai recent răspuns: Ileana Schwarz , Avocat 21:03, 25 Ianuarie 2017
poate va ajuta urmatoarele informatii

1.GENERALITATI:

1.1. Permisele de conducere straine se preschimba in baza prevederilor OUG 195/2002 si OMAI 163/2011

1.2. Persoanele care pot solicita operaţiunea de preschimbare sunt:

a) deţinătorul permisului de conducere;

1.3. Dupa preschimbare se emite o dovada inlocuitoare a permisului de conducere, iar documentul se trimite prin posta la domiciliul titularului. Daca organele postale nu pot inainta permisul, acesta este returnat SPCRPCIV urmand a fi eliberat de la acest serviciu prin aplicatia “Eliberare permise de conducere” si pe baza de semnatura.

1.4. Actul de identitate, in sensul prezentei proceduri este :

– pentru cetatenii romani cu domiciliul in Romania : cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau buletinul de identitate

– pentru cetăţenii statelor membre, precum şi pentru membrii de familie ai acestora care nu sunt cetăţeni ai statelor respective, documentul eliberat în condiţiile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 102/2005 privind libera circulaţie pe teritoriul României a cetăţenilor statelor membre ale Uniunii Europene, Spaţiului Economic European şi a cetăţenilor Confederaţiei Elveţiene, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, care atestă, la momentul solicitării, dreptul de rezidenţă legală pe teritoriul României

– pentru străini, documentul care atestă dreptul de şedere legala pe teritoriul Romaniei.

2. Daca permisul de conducere strain este suspendat sau anulat nu se va da curs cererii de preschimbare.In cazul susupendarii, preschimbarea se va face dupa expirarea acesteia iar daca permisul a fost ANULAT/REVOCAT, obtinerea unui nou permis de conducere se face prin examen.

Nu pot fi preschimbate cu documente similare romanesti urmatoarele categorii de documente:

a) permisele de conducere internationale

b) permisele de conducere pierdute, furate ori a caror valabilitate a expirat cu exceptia celor eliberate de autoritile statelor membre (Anexa 1)

c) permisele de conducere care au fost anulate sau fac obiectul unor restrictii, unor suspendari ori retrageri in alt stat

d) permisele de conducere temporare,provizorii ori de elev conducator

e) permisele de conducere ale persoanelor care au fost condamnate prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva pentru una din infractiunile prevazute la ,24 al(6) din OUG 195/2002 cu exceptia cazurior in care a intervenit una din situatiile prevazute la art.116 al(1) din OUG 195/2002

f) permisele de conducere eliberate de state care nu sunt cuprinse anexele 1, 2 si 3

2. DOCUMENTE NECESARE:

a) permisul de conducere naţional a cărui preschimbare se solicită, în original, şi traducerea legalizată în limba română a acestuia, cu excepţia permiselor eliberate de autorităţile din Republica Moldova, care sunt editate în limba română si a permiselor eliberate de statele cuprinse in anexa 1 a OMAI 163/2011 ;

b) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie:

c) cererea solicitantului, al cărei model este prevăzut în anexa nr. 4 la OMAI 163/2011, completată lizibil, cu majuscule, precum şi semnătura.

d) fişa medicală completată de o unitate de asistenţă medicală ambulatorie de specialitate autorizată, încheiată cu concluzia „APT CONDUCĂTOR AUTO”, cu precizarea grupei/categoriei de vehicule pentru care este apt solicitantul sa le conduca, precum şi a eventualelor restricţii medicale ce vor fi menţionate în permisul de conducere preschimbat, în cazul în care se solicită un permis de conducere cu o nouă valabilitate administrativă

e) dovada platii taxelor si tarifelor eferente eliberarii permisului de conducere (68 RON in contul RAPPS platiti la CEC, chitanta este valabila 3 ani )

3. CAZURI PARTICULARE:

3.1. Preschimbare permis strain declarat ca fiind furat/pierdut sau acesta ii lipseste justificat

a) se prezinta documentul care atestă pierderea, furtul sau lipsa justificată a permisului de conducere, în cazul în care acesta din urmă a fost eliberat de autorităţile competente ale statelor prevăzute in anexa 1 la OMAI 163/2011. În cazul în care documentul nu este întocmit în limba română, se depune şi traducerea legalizată în limba română a acestuia

b) nu se elibereaza dovada inlocuitoare cu valabilitate pana la primirea raspunsului autoritatii emitente sau a verificarii automate.


[Sursa: [ link extern ] ]
Ultima modificare: Joi, 26 Ianuarie 2017
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis auto spaniol expirat si pierdut in romania marius.cosmin marius.cosmin Buna ziua.Am obtinut permisul in 2001 in romania ,iar in anul 2011 (cand expira) eram in spania la munca. Am preschimbat permisul acolo.Anul trecut am ajuns in ... (vezi toată discuția)
Transfer permis auto. Edutu Edutu Buna ziua, problema mea consta in faptul ca as vrea sa mi transfer permisul de conducere (cat. B) obtinut in Italia pe Romania. Se poate face asa ceva? Vreau ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere obtinut in grecia ContSters172430 ContSters172430 Mi am luat permisul de conducere in Grecia ,as dori sa stiu cat timp este valabil in Romania si ce trebuie sa fac ca sa il schimb? Multumesc (vezi toată discuția)