Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Alipire terenuri cu destinatii diferite in cadastru
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Alipire terenuri cu destinatii diferite in cadastru

In cazul in care se alipesc doua parcele, care insa apar in cadastru cu destinatii diferite: una - "Curti/constructii", cealalta - "Nedeterminata" (probabil datorita faptului ca este o fasie de doar 8 metri latime?!), cum se va intabula noul teren in cartea funciara? Daca se poate, care este temeiul legal? Nu as vrea sa ajung la notar fara sa stiu despre ce este vorba.
In plus, mai exista o problema: desi certificatele de urbanism de la achizitie imi indicau pentru ambele terenuri zona L1c, acum, desi nu exista un alt PUG, imi spun ca zona este V1a. Cum este posibil? Stiu ca terenurile intabulate in cartea funciara la Curti-constructii, aflate in proprietate privata, nu pot fi incadrate la spatii verzi. Sau la noi totul este posibil?!
Multumesc anticipat pentru ajutor
Salut,
Ma confrunt si eu cu aceeasi problema. CC in extras dar incadrat in V1A.
Observ ca nu ti-a raspuns nimeni... Ai reusit sa solutionezi cumva problema intre timp?
Multumesc!