Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In anul 2018 am achizitionat un teren intravilan liber ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In anul 2018 am achizitionat un teren intravilan liber de constructii ...

In anul 2018 am achizitionat un teren intravilan liber de constructii de 2000mp prin adjudecare,situat in sectorul 5 Bucuresti
In anul 2019,am cerut un urbanism pentru informare iar din acesta reiese ca terenul se incadreaza la spatii verzi zona V1a ,posibilitatea de construire pe el fiind mica datorita acestui urbanism
Mentionez ca la OCPI, conform extrasului de informare si cartii funciare terenul se incadreaza la categoria curti-constructii
Zona din proximitate este rezidentiala in imediata apropiere fiind cartiere de locuinte
Intrebarea mea este cum trebuie procedat pentru schimbarea incadrarii terenului si daca aceasta este posibil
Exista sanse de reusita in temeiul LEGII nr. 135 din 15 octombrie 2014?
conform careia : Terenurile înscrise în cartea funciară ca fiind în categoria curţi-construcţii, terenuri ce se află în proprietatea privată a persoanelor fizice sau juridice, nu pot fi inventariate sau declarate ca spaţii verzi, în sensul legii, decât după îndeplinirea procedurii de expropriere conform legislaţiei în domeniu." ??
Care este cea mai simpla si mai de succes cale de urmat?
Multumesc!
Cu actele la avocat, asta e primul pas. Depinde de istoricul terenului, prin ce maini a trecut, daca a fost vreodata in proprietatea statului, cum a ajuns sa figureze spatii verzi in Urbanism, in baza carui document etc. Va spun sincer, nu e atat de usor, e lung, complicat si dificil de spus: procedura x si va fi bine. Trebuie vazute actele normative de la baza acestei declaratii de spatii verzi, acte normative locale. Adrese la administratia locala, cereri etc.