Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vizita minor

Dupa ordonanta Presedintiala, Instanta s-a pronuntat ca minorul sa-i fie incredintat tatalui pana la solutionarea pe Fond.
Intrebare: Mama minoruluii vrea sa vada minorul (in 2 luni cat a stat minorul la mine nu a dat macar un telefon sa intrebe de minor) sa stea cu el cateva ore ,eventual sa il ia o zi la domiciliul bunicilor materni ! Daca eu sunt in proces cu ea pentru schimbarea domiciliului la mine (tatal), legal am voie sa las minorul singur cu ea fie si pentru 2 ore ? In ce conditii pot sa il las ,in baza unei intelegeri scrise sau deloc !? (minorul nu vrea sub nici o forma sa vorbeasca cu ea ).
Părinții se pot înțelege asupra perioadei de vizită. Nu numai că nu este interzis să lăsați copilul să-și viziteze și celălalt părinte dar este și recomandat, chiar dacă situația este aceea pe care ați descris-o. Copilul are nevoie să interacționeze cu ambii părinți, iar comportamentul lui vă poate înșela.
Trebuie sa fiti constient de importanta prezentei ambilor parinti in viata minorului si de importanta cresterii lui echilibrate langa ambii parinti, sa faceti eforturi sa ii explicati situatia (in functie de varsta lui) si sa mediati reluarea legaturii cu mama. Aceasta doar in conditiile in care anterior mama nu a pus in pericol copilul, nu l a abuzat sau neglijat.