avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Cum facturez pentru o societate platitoare de TVA?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Cum facturez pentru o societate platitoare de TVA?

Buna ziua
Cum facturez pentru o societate platitoare de TVA daca societatea mea are impozit pe venit?
Multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Ianuarie 2017
frank09, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 19:09, 28 Ianuarie 2017
Nu exista nici o legatura intre TVA si impozit pe venit.
PAI FACTURA O EMIT FARA TVA SAU CU TVA?
Depinde daca sunteti dumneavoastra inregistrat ca platitor de tva sau nu, nu firma careia ii dati factura. Daca nu sunteti inregistrat ca platitor de tva, nu completati factura cu tva.
Daca sunteti inregistrat in scopuri TVA, o emiteti cu TVA, iar daca nu sunteti inregistrat in scopuri TVA, o emiteti fara TVA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma din ue refuza plata facturii pt. pfa neplatitor tva! Tkopf Tkopf Salutare tuturor! Sunt în situația ingrată în care o firmă italiană refuză să îmi plătească o factură invocând că nu am nr. de TVA, iar eu ... (vezi toată discuția)
Srl societate Ibanesti28 Ibanesti28 Se poate mentine activa o societate srl platitoare de tva ,adica se poate pastra RO -ul daca nu are activitate ,si ce costuri ar fi pentru aceasta anual ... (vezi toată discuția)
Contracte pe o firma neplatitoare de tva marinasar marinasar Buna ziua, In lunai Iunie am infiintat o firma cu codul caen 7022. In momentul de fata am 4 contracte pe rol. Banii nu au intrat inca, in contracte ... (vezi toată discuția)