Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Srl societate
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Srl societate

Se poate mentine activa o societate srl platitoare de tva ,adica se poate pastra RO -ul daca nu are activitate ,si ce costuri ar fi pentru aceasta anual adica mai exact sa nu se radieze firma.
Ibanesti28, utilizator
Mesajul dumneavoastra nu este clar. Va rog descrieti situatia actuala si ce doriti sa se intample.

GRINSOLV IPURL a scris:

Mesajul dumneavoastra nu este clar. Va rog descrieti situatia actuala si ce doriti sa se intample.

Imi pare rau ,
Deci mai exact as dori sa pastrez firma,Ro-ul activ dar fara a desfasura vro activitate ,asta pentru ca in viitor sa nu mai fiu nevoita sa deschid o alta societate pentru afacere.
Sau e mai bine sa o radiez si cand doresc sa pornesc o activitate sa deschid alta.
Multumesc frumos.
Daca societatea nu emite facturi 6 luni sau daca este declarata inactiva, codul de TVA se va anula.

Printre motivele pentru care se poate anula inregistrarea in scopuri TVA este si acela de a nu depune decontul TVA 6 luni.

Daca aveti un contabil care depune delaratiile fiscale si emiteti ocazional facturi, se va mentine inregistrarea TVA.

Sper sa va fie de folos informatiile.

GRINSOLV IPURL a scris:

Daca societatea nu emite facturi 6 luni sau daca este declarata inactiva, codul de TVA se va anula.

Printre motivele pentru care se poate anula inregistrarea in scopuri TVA este si acela de a nu depune decontul TVA 6 luni.

Daca aveti un contabil care depune delaratiile fiscale si emiteti ocazional facturi, se va mentine inregistrarea TVA.

Sper sa va fie de folos informatiile.

Multumesc frumos.