Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere disciplinara

Un salariat lipseste nemotivat de mai mult de o luna.Dupa primele 5 zile , seful lui direct face un referat de chemare in comisia de disciplina.Ptr ca la locuinta lui nu era nimeni ,Convocarea a fost trimisa cu scrisoare recomandata cu confirmare de primire. Aceasta s-a intors dupa 15 zile ptr ca destinatarul nu a fost gasit.Ptr ca salariatul nu s-a prezentat sa-si argumenteze fapta, contractul ii poate fi desfacut disciplinar, fara cercetare. Conform Codului muncii Decizia de incetare disciplinara a CIM trebuie comunicata in 5 zile de la data emiterii.. Daca trimit Decizia tot cu scrisoare cu confirmare de primire si nu o primeste nimeni( neoficial salariatul e plecat din tara cu familia) care e data la care eu o transmit in revisal si de la care produce efecte?
Data operarii in REVISAL este data incetarii c.i.m. si nu data cand i se comunica salariatului decizia de incetare ac.i.m.