Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... abs nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

abs nemotivate

Buna seara,
Am urmatoarea problema: un salariat lipseste nemotivat din data de 12.12.2012, vineri 14.12.2012 am primit si inregistrat referatul, cu data de 17.12.2012 i-am facut convocarea si tot cu data de 17.12.2012 am intocmit decizia de suspendare cim conf art 52 (1) lit a din Codul Muncii incepand cu data de 12.12.2012 (practic de cand a lipsit nemotivat salariatul).
In decizia de suspendare este specificat ca salariatul are contractul suspendat pentru cercetare disciplinara.
Salariatul in cauza are contractul suspendat dupa 12.12.2012 si este convocat in data de 03.01.2013.
In revisal eu ii transmit suspendarea din 12.12.2012 si la sfarsit suspendare trec 02.01.2013, sau sfarsit suspendare trec 03.01.2012 ziua cand acesta este convocat?

Si inca ceva eu ii suspend contractul pana pe 02 sau 03.01.2013??? si sa zicem ca salariatul nu se prezinta la convocare din data de 02 sau 03.01.2013 pana la primirea confirmarii prin posta a deciziei de sanctionare, eu cum il trec pe salariat? Nemotivat, si-l dau in revisal cu absente nemotivate, sau cum as putea proceda in acest caz?

In cazul in care se prezinta ii desfac contractul cu ziua in care se prezinta la convocare ( 03.01.2013)?
Pentru asta sunt eu nedumerita pana cand pot sa-i suspend contractul? (eu am gandit pana pe 02).

Multumesc frumos!

1. Durata suspendarii este 12.12.2012 - 02.01.2013 ..

2. daca nu se prezibta la convocare in data de 03.01.2013 il pontati nemotivat, urmand a se face propunerea de catre comisia de disciplinara ca sanctiunae aplicata sa fie desfacerea disciplinara a c.i.m. incepand cu data de 03.01.2013...
Va multumesc ptr raspunsul dat.

In cazul abs nemotivate noi procedam astfel
intocmirea referatului ptr abs nemotivte
suspendare cim pana la data convocarii
convocare salariat, trimisa prin posta cu confirmare de primire
daca salariatul nu se prezinta in ziua respectiva la convocare comisia intocmeste procesul verbal unde mentionam ca salariatul nu s-a prezentat si mentionam sanctiunea - desfacerea disciplinara cim.
in urma procesului intocmit facem decizia de sanctionare pe care o trimitem prin posta cu confirmare AR salariatului ( ptr a aduce la cunostinta salariatului ptr fapta savarsita sanctiunea propusa etc.)
In urma primirii prin posta a confirmarii de primire de la decizia de sanctionare ii desfacem contractul de munca.

Acestia sunt pasii urmati de noi...
Sa inteleg ca ptr cei cu abs nemotivate nu mai este nevoie sa trimitem prin posta decizia de sanctionare????
Primim confirmarea de la convocare si daca salariatul nu se prezinta ii desfacem direct contractul fara intocmirea deciziei de sanctionare si trimiterea acestei decizii prin posta???
Sunt asa nedumerita cu aceste lucruri.
Nu este deloc usor....

Multumesc frumos!!!
In urma primirii prin posta a confirmarii de primire de la decizia de sanctionare ii desfacem contractul de munca.

In acest caz, i se mai emite inca o decizie de incetare a c.i.m.?

Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.
- comunicarea deciziei de sanctionare

Asadar, dupa emiterea deciziei aceasta va fi comunicata salariatului cercetat ... Potrivit art.252 C.mun. :
(3) Decizia de sanctionare se comunica salariatului in cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii si produce efecte de la data comunicarii.
(4) Comunicarea se preda personal salariatului, cu semnatura de primire, ori, in caz de refuz al primirii, prin scrisoare recomandata, la domiciliul sau resedinta comunicata de acesta.
....