Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legea care interzice fumatul se aplica la asociatii?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legea care interzice fumatul se aplica la asociatii?

Buna seara,
As vrea sa stiu daca legea care interzice fumatul in spatiile publice se poate aplica si cand este vorba de scarile de bloc?Exista vecini care nu fumeaza in apartamente si acum,cum este frig,nici in propriul balcon.Prefera sa iasa pe casa scarii.Li s-a atras atentia de nenumarate ori insa fara nici un rezultat.Ce putem face in acest sens?Scara este proprietate comuna,nu spatiu public....dar exista o solutie?
Va multumesc
Legea antifumat se aplica si in cazul blocurilor de locuinte.

Legea nr. 349/2002 pentru prevenirea şi combaterea efectelor consumului produselor din tutun

Art 2. Lit m)

spaţiu public închis se înţelege orice spaţiu accesibil publicului sau destinat utilizării colective, indiferent de forma de proprietate ori de dreptul de acces, care are un acoperiş, plafon sau tavan şi care este delimitat de cel puţin doi pereţi, indiferent de natura acestora sau de caracterul temporar sau permanent;
In asociatii se poate face si ce se facea pana acum: sa se puna afise cu "Fumatul interzis", sa li se atraga atentia vecinilor.... Cam astea.
Legea e de aplicat, dar sanctiunea trebuie s-o aplice organele in drept s-o faca, nu conducerea asociatiei.
Deci legea e lege, dar de aplicat nu prea sunt mijloace de a o aplica.
Pai da,vecinii vor sa cheme politia.Vor sa-i filmeze si sa cheme politia pt amenda.Pt ca li s-a atras atentia de nenumarate ori si din pacate bunul simt lipseste.