avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Permis suspendat pentru alcool- dosar penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Permis suspendat pentru alcool- dosar penal

Am si eu o intrebare am permisu suspendat pentru alcool 0.11/mg.pe 90 de zile ghinion am fost oprit din nou m-au luat la sectie mi-au facut dosar nu am mai avut probl.k politia pina akuma si nici dosare penale sunt la prima abatere ce se poate intimpla Multumesc
Cel mai recent răspuns: ciprian08 , utilizator 13:54, 29 Ianuarie 2017
Buna ziua,
Nu e ghinion ci altceva ...
Conform Art. 335 C.P.
Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
Daca acum, la a doua abatere v-a gsit cu mai mult de 0,80 g/l alcool pur în sânge, se aplica si Art. 336 C.P.
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

In aceste conditii veti lua o pedeapsa care se va compune conform Art. 39 C.P.
Pedeapsa principală în caz de concurs de infracţiuni
(1) În caz de concurs de infracţiuni, se stabileşte pedeapsa pentru fiecare infracţiune în parte şi se aplică pedeapsa, după cum urmează:
b) când s-au stabilit numai pedepse cu închisoare, se aplică pedeapsa cea mai grea, la care se adaugă un spor de o treime din totalul celorlalte pedepse stabilite;
c) când s-au stabilit numai pedepse cu amendă, se aplică pedeapsa cea mai grea, la care se adaugă un spor de o treime din totalul celorlalte pedepse stabilite;
d) când s-au stabilit o pedeapsă cu închisoare şi o pedeapsă cu amendă, se aplică pedeapsa închisorii, la care se adaugă în întregime pedeapsa amenzii;
e) când s-au stabilit mai multe pedepse cu închisoare şi mai multe pedepse cu amendă se aplică pedeapsa închisorii conform lit. b), la care se adaugă în întregime pedeapsa amenzii conform lit. c).
Veti putea stabili la momentul respectiv daca cumulul a fost CORECT!
Alcoolul si covrigul nu se inteleg DELOC!
Daca scapati si acum fara o condamnare sau fara executare INCERCATI sa lasati ori volanul ori alcoolul! riscati sa accidentati pe cineva mortal si atunci ......

A doua oara am avut 0.00/mg.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conducere unui vehicol sub influenta alcoolica fara a poseda permis de conducere leica leica am cumparat o masina si am vrut sa vad cum merge si am fost intrun sat la un prieten dar nu detin permis de conducere si la intoarcere am facut accident a fost ... (vezi toată discuția)
Dosar penal daner daner Pe data de 26.01.2015 la vama am mutat o autoutilitara 150 m posedand permis doar pt categ. B si m-am prezentat cu documentele pentru verificare ia urmand sa ... (vezi toată discuția)
Cum se pedepseste un accident provocat de conducere sub influenta bauturilor alcoolice, cu alcoolemie 0.71, si victima? dumi.alec dumi.alec Stimati consultanti. As dori niste opinii pentru intrebarea de mai sus. Mentionez ca persoana in cauza nu a avut antecedente de nici un fel, este un cetatean ... (vezi toată discuția)