Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere abonament de servicii medicale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere abonament de servicii medicale

" Orice angajat care isi va face un abonament de servicii medicale private va avea dreptul sa scada costul din calculul impozitului pevenit in limita a 400 de euro " .Aceasta prevedere a apărut în presa și doresc să știu unde o găsesc,in noul cod fiscal. Astfel sa știu cum să-l informez pe.angajatorul meu.

Mulțumesc
Va rog sa cititi la punctul 8 de la adresa [ link extern ]
Codul Fiscal, art.78, alin. (2), litera a, punctul (iv), prevede urmatoarele:

"iv) primele de asigurare voluntară de sănătate, precum și serviciile medicale furnizate sub forma de abonament, definite conform Legii nr. 95/2006, republicată, cu modificările și completările ulterioare, suportate de angajați, astfel încât la nivelul anului să nu se depășească echivalentul în lei al sumei de 400 euro;"
in ce numar din Monitorul Oficial a fost introdusa si la ce data?
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ Nr. 3/2017 din 6 ianuarie 2017
pentru modificarea şi completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 16 din 6 ianuarie 2017