Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Aplicarea ord. 2/2017
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Aplicarea ord. 2/2017

Buna ziua,
Daca ma puteti ajuta as avea o intrebare in legatura cu la aplicarea ord. 2/2017.
Avand in vedere ca ord. 2/2017 si Hotararea de guvern pentru stabilirea salariului minim intra in vigoare ambele in data de 1 februarie.
Care este modul corect de aplicare a acestor masuri?
se aplica sporul de 20% la salariu minim stabilit in ianuarie de 1250lei rezultand un salariu de baza de 1500lei. , sau se aplica la salariul mimim din 1 feb de 1450lei la care se adauga 20% din salariul de pe luna ianuarie. Va rog ajutatima.
Majorarea de 20% se aplica la salariului aferent lunii ianuarie 2017 si daca rezulta un salariu mai mare decat salariul minim brut pe economie , atunci nu se mai majorareaza.
Multumesc!
Vreau sa mai spun ca aceasta majorarea de 20% nui ajuta cu nimic pe cei cu salariu minim, ba din potriva in cazul meu ajung la o pierdere de aprox 200 lei incepand cu luna februarie. Tinand cond de faptul ca sunt incadrat in momentul de fata cu 1050lei/luna la care se adauga 10% + 12% spor la salariu, rezulta un salariu de baza de baza 1294lei/luna ceea cear fii in avantaj ca din 1 februarie la un salariu de incadrare de1450lei/luna + 10% +12% spor salariu rezulta un salariu de baza 1786lei/ luna.
In urma noilor masuri ord. 2/2017 se adauga 20% la salariul meu de baza din luna ianuarie 1294lei/luna rezultand un salariu de 1552 lei/luna.:(
Acesta este sistemul nostru?.:(
alexbar, utilizator
Sistemul de salarizare in sectorul bugetar este conceput destul de prost de multa vreme .