avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Aplicarea ord. 2/2017
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Aplicarea ord. 2/2017

Buna ziua,
Daca ma puteti ajuta as avea o intrebare in legatura cu la aplicarea ord. 2/2017.
Avand in vedere ca ord. 2/2017 si Hotararea de guvern pentru stabilirea salariului minim intra in vigoare ambele in data de 1 februarie.
Care este modul corect de aplicare a acestor masuri?
se aplica sporul de 20% la salariu minim stabilit in ianuarie de 1250lei rezultand un salariu de baza de 1500lei. , sau se aplica la salariul mimim din 1 feb de 1450lei la care se adauga 20% din salariul de pe luna ianuarie. Va rog ajutatima.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:20, 31 Ianuarie 2017
Majorarea de 20% se aplica la salariului aferent lunii ianuarie 2017 si daca rezulta un salariu mai mare decat salariul minim brut pe economie , atunci nu se mai majorareaza.
Multumesc!
Vreau sa mai spun ca aceasta majorarea de 20% nui ajuta cu nimic pe cei cu salariu minim, ba din potriva in cazul meu ajung la o pierdere de aprox 200 lei incepand cu luna februarie. Tinand cond de faptul ca sunt incadrat in momentul de fata cu 1050lei/luna la care se adauga 10% + 12% spor la salariu, rezulta un salariu de baza de baza 1294lei/luna ceea cear fii in avantaj ca din 1 februarie la un salariu de incadrare de1450lei/luna + 10% +12% spor salariu rezulta un salariu de baza 1786lei/ luna.
In urma noilor masuri ord. 2/2017 se adauga 20% la salariul meu de baza din luna ianuarie 1294lei/luna rezultand un salariu de 1552 lei/luna.:(
Acesta este sistemul nostru?.:(
Ultima modificare: Marți, 31 Ianuarie 2017
alexbar, utilizator
Sistemul de salarizare in sectorul bugetar este conceput destul de prost de multa vreme .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Subiect: drepturi salariale mihaelaberceanu mihaelaberceanu Buna ziua, In luna noiembrie 2016 am participat la concurs pentru functia publica de executie inspector clasa I, grad profesional asistent (conditie ... (vezi toată discuția)
Calcul salarizare functionar public ioanagts ioanagts Buna ziua, am rugamintea sa ma ajutati si pe mine cu calculul salariului pt inspector, I, grad debutant, gradatia 3, clasa 31 salarizare- la 1 ian 2017 ... (vezi toată discuția)
Despre legea salarizarii la bugetari gabisim gabisim Buna ziua lucrez intro institutie de stat . La o discutie cu sefi mai mari mi sa spus ca nu pot sa-mi mareasca salariu din motive ca nu le permite legea ... (vezi toată discuția)