Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua.Sunt in indemnizatia de crestere a copilului.Vroiam sa va intreb,am inteles ca daca vreau sa beneficiez de stimulentul de insertie trebuie sa ma intorc la munca inainte ca cel mic sa implineasca 2 ani.Cu cat timp mai exact?Trebuie sa ma intorc la acelasi loc de munca de la care am plecat?Sau la orice loc de munca?Daca tatal nu a luat luna de concediu maternal,si renunta la luna sa,trebuie sa ma intorc cu o luna mai devreme sa nu pierd indemnizatia si stimulentul?Unde am lucrat in timpul sarcinii trebuie sa ma duc,dupa terminarea indemnizatiei sa inchid contractul de munca?sau inainte ar fi bine?
OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Asadar, pentru a beneficia de stimulentul de insertie pana la 3 ani, trebuie sa reveniti la munca cu cel putin 60 de zile inainte de a implini copilul varsta de 2 ani.

Cele 60 de zile includ si "luna celuilat parinte".

Nu este obligatoriu sa reveniti la locul de munca de unde ati intrat in CCC.