Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Comanda online livrata, dar clientul refuza primirea ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Comanda online livrata, dar clientul refuza primirea coletului

Buna ziua,

Suntem o societate care preia si transmite si comenzi online.
În ultima perioadă am sesizat faptul că unlele colete se întorc datorita faptului că cel care comanda si confirma comanda, ulterior refuza primirea coletului. Nu vorbim aici de retur, ci pur si simplu refuza primirea. Ce e se facut in acest caz? Cum putem obliga asa-zisul cumparator sa suporte cheltuielile cu livrarea coletului?
As dori un raspuns care sa includa legislatia referitoare la vanzarea de produse online.
Multumesc anticipat
Buna ziua,

N-aveti cum sa va recuperati cheltuielile cu produsele refuzate pentru că OUG 34/2014 precizeaza (stiti asta):

Art. 14 (2) Consumatorul suportă doar costurile directe legate de returnarea produselor, ...

Daca nu le primeste nu poate fi constrans sa le plateasca, cum ar fi cand i-ar veni curierul la usa dupa produs: nu plateste, nu-l poate expedia.
E o pierdere asumata de toti comerciantii online.
multumesc pentru rapsuns. o zi buna