avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Comanda online livrata, dar clientul refuza primirea ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Comanda online livrata, dar clientul refuza primirea coletului

Buna ziua,

Suntem o societate care preia si transmite si comenzi online.
În ultima perioadă am sesizat faptul că unlele colete se întorc datorita faptului că cel care comanda si confirma comanda, ulterior refuza primirea coletului. Nu vorbim aici de retur, ci pur si simplu refuza primirea. Ce e se facut in acest caz? Cum putem obliga asa-zisul cumparator sa suporte cheltuielile cu livrarea coletului?
As dori un raspuns care sa includa legislatia referitoare la vanzarea de produse online.
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: adrianatereza , utilizator 11:07, 2 Februarie 2017
Buna ziua,

N-aveti cum sa va recuperati cheltuielile cu produsele refuzate pentru că OUG 34/2014 precizeaza (stiti asta):

Art. 14 (2) Consumatorul suportă doar costurile directe legate de returnarea produselor, ...

Daca nu le primeste nu poate fi constrans sa le plateasca, cum ar fi cand i-ar veni curierul la usa dupa produs: nu plateste, nu-l poate expedia.
E o pierdere asumata de toti comerciantii online.
multumesc pentru rapsuns. o zi buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuz colet amorytza amorytza Buna ziua,apelez la dvs cu o nelamurire.Am plasat o comanda online pentru un produs,nu am primit mail de confirmare,doar un apel telefonic prin care am fost ... (vezi toată discuția)
Refuzarea unui colet neconfirmat xRaven xRaven Buna ziua ! Am o mica problema. Se presupune ca am comandat un produs si m-am trezit cu curierul la usa cum ca trebuie sa platesc respectivul colet, ... (vezi toată discuția)
De la un timp am întâlnit tot felul de glumeți pe siturile ... POMPILLIA POMPILLIA De la un timp am întâlnit tot felul de glumeți pe siturile de vânzări gen OLX, Publi24, etc, care comandă produse, spun că e o comandă fermă cu ... (vezi toată discuția)