Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Solicitare de marire a pensiei de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Solicitare de marire a pensiei de intretinere

Buna ziua! Sunt divortat din 2012, si am doi copii minori in intretinere.Prin hotarare judecatoreasca, fosta sotie a fost obligata la plata pensiei de intretinere catre cei doi minori, in cuantum de 170 de lei. In prezent as dori sa solicit marirea pensiei de intretinere. Va rog sa-mi spuneti, ce demersuri trebuie sa fac, de ce documente am nevoie, si care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez! Totodata, mentionez ca, in momentul de fata , fosta sotie s-a recasatorit, si are un copil din noua casatorie. Nu beneficiaza de venituri din cate stiu, dar totodata face parte dintr-o familie care realizeaza venituri(actualul ei sot). in acest caz exista posibilitatea sa nu obtin nimic, ba dimpotriva sa fie redusa suma pe care o plateste in momentul de fata? Va multumesc!
Trebuie sa demonstrati in instanta faptul ca veniturile fostei sotii au crescut ca sa poata fi majorata pensia.
kasonizsolt a scris:

In acest caz exista posibilitatea sa nu obtin nimic, ba dimpotriva sa fie redusa suma pe care o plateste in momentul de fata?

Nu exista riscul să fie redusă suma stabilită, ba dimpotrivă, va fi actualizată prin raportare la salariul minim de 1450 lei brut, și respectiv 1065 NET (din Februarie-2017).
Dacă în prezent oficial nu realizează venituri certe, cereți actualizarea la salariul minim.
Multumesc frumos! Ce acte sunt necesare pentru dosar? Care sunt pasii care trebuie sa-i urmez? Si unde?
Formulați cerere de chemare în judecată pentru actualizare pensie de întreținere, și o depuneți la registratura judecătoriei, în dublu exemplar.
Alte acte:
-copie legalizată după vechea sentință.
-copie după buletinul de identitate.
-copie după certificatele de naștere ale copiilor.
-chitanța de timbru judiciar, în valoare de 20 lei de la direcția impozite și taxe locale.
Adresati-va instantei de tutela, in vederea majorarii pensiei de intretinere, cu mentiunea de a fi stabilita in cota procentuala.