Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta de vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta de vechime in munca

Doresc sa obtin o adeverinta de vechime in munca, necesara pentru un concurs de ocupare a unui loc de munca la stat. Intrucat in prezent sunt angajata in sectorul privat si doresc sa imi schimb locul de munca este necesara obtinerea acestei adeverinte. Problema este ca nu vreau sa imi informez angajatorul curent in legatura cu dorinta de a parasi postul pana nu castig acel concurs si sunt acceptata la interviu. Pot merge direct la ITM pentru a cere adeverinta fara sa imi implic angajatorul in acest demers?
Puteti solicita adeverinte de vechime numai pentru perioadele cuprinse intre 1990 pana la 01.01.2011, direct ITM-ului in raza careia a avut sediul fostul angajator, sens in care veti depune o solicitare in care trebuie sa mentionati datele dvs de identificare, nume,prenume, CNP, adresa ,precum si societatile la care ati lucrat - de preferabil sa scrieti numele corect si CUI-ul acestora.
La solicitare veti atasa : copie C.i., copie Monitor Oficial unde ati publicat pierderea carnetului de munca sau declaratie ca nu ati avut intocmit carnet de munca.

Dupa 01.01.2011, ITM-ul va poate elibera un extras REVISAL , care nu se substituie dovezii vechimii in munca.