avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... conditii admitere in barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

conditii admitere in barou

Buna ziua.
Pentru sustinerea examenului de admitere in barou trebuie sa am o diploma in master, sau e suficienta dimploma de licenta?
legea pentru organizarea si exercitarea profesiei spune ca trebuie sa fii ,,licentiat al unei facultati de drept...''
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ana T , utilizator 00:01, 27 Septembrie 2009
e suficienta diploma de licenta ca de aia trebuie sa fi licentiat si nu masterand
Trebuie sa fiti numai licentiat in drept/stiinte juridice.
Mult succes!
Este suficienta diploma de licenta, iar daca indepliniti si celelalte conditii de inscriere la examen, totul este in regula...mult succes - veti reusi cu siguranta! =D>
multumesc inca odata
Va rog sa specificati care sunt celelalte conditii de admitere in Baroul de Avocati din Romania.
A da un raspuns incomplet nu este util nimanui.

Alte discuții în legătură

Acces in profesia de avocat Adela.Alexandra Adela.Alexandra Saptamana trecuta mi s-a spus ca daca se face dovada lucrului cu carte de munca la un birou de avocatura, dupa finalizarea licentei, se poate face accesul in ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitatea stagiarului ContSters106925 ContSters106925 Am sustinut examenul de primire in profesie si am fost admis in avocatura in septembrie 2009. Conform alin 1 a art. 24 din Regulamentul-cadru privind ... (vezi toată discuția)
Cum devii avocat daca esti consilier juridic? CARMEN_LUCIANA2000 CARMEN_LUCIANA2000 sunt consilier juridic, am 2 ani si 8 luni vechime ca si consilier juridic la o primarie si as vrea sa stiu cum pot deveni avocat. se ia in considerare aceasta ... (vezi toată discuția)