Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... conditii admitere in barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

conditii admitere in barou

Buna ziua.
Pentru sustinerea examenului de admitere in barou trebuie sa am o diploma in master, sau e suficienta dimploma de licenta?
legea pentru organizarea si exercitarea profesiei spune ca trebuie sa fii ,,licentiat al unei facultati de drept...''
Multumesc.
e suficienta diploma de licenta ca de aia trebuie sa fi licentiat si nu masterand
Trebuie sa fiti numai licentiat in drept/stiinte juridice.
Mult succes!
Este suficienta diploma de licenta, iar daca indepliniti si celelalte conditii de inscriere la examen, totul este in regula...mult succes - veti reusi cu siguranta! =D>
multumesc inca odata
Va rog sa specificati care sunt celelalte conditii de admitere in Baroul de Avocati din Romania.
A da un raspuns incomplet nu este util nimanui.