Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... incompatibilitatea stagiarului
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

incompatibilitatea stagiarului

Am sustinut examenul de primire in profesie si am fost admis in avocatura in septembrie 2009.
Conform alin 1 a art. 24 din Regulamentul-cadru privind organizarea examenului de primire în profesia de avocat şi a examenului de obţinere a titlului profesional de avocat definitiv (Anexa 1 a Deciziei Consiliului U.N.B.R. nr. 268/22.09.2007 modificată prin Decizia nr. 447 din 21.02.2009 a Consiliului U.N.B.R.), neînscrierea în Barou, în termen de cel mult 2 ani de la data afişării rezultatelor examenului, a candidatului declarat admis atrage decăderea acestuia din dreptul de a solicita înscrierea în Barou.
In momentul de fata exercit o activitate salarizata în cadrul unei alte profesii decât cea de avocat, si, pe cale de consecinta, conform art. 14 lit. a din Legea 51/1995 actualizata, sunt incompatibil.
Cand mi-am depus dosarul la barou, am completat o cerere de înscriere pentru participarea la examenul de primire în profesia de avocat si am semnat ca ”mă angajez să renunţ la orice stare de incompatibilitate, în cel mult două luni de la data afişării rezultatului definitiv al examenului, sub sancţiunea prevăzută la art. 24 alin (2) din Legea nr. 51/1995 pentru organizarea şi exercitarea profesiei de avocat.”
Daca nu doresc inca sa ma inscriu in barou, sunt obligat sa renunt la starea de incompatibilitate pana cel tarziu in 10 decembrie 2009 (dat fiind faptul ca rezultatele definitive s-au publicat in 10 octombrie), sau pot sa ma prevalez de alin 1 a art. 24 din Regulamentul-cadru citat mai sus si sa lucrez in cealalta profesie in interiorul celor 2 ani permisi de lege?
Adica, problema e ca mi se pare ilogic sa fiu obligat sa demisionez de la locul meu de munca atata timp cat - sa zicem - nu mi-am gasit un indrumator.
Cum trebuie sa procedez? Mie mi se pare ca toate acestea se bat cap in cap!
captivislex a scris:

Am sustinut examenul de primire in profesie si am fost admis in avocatura in septembrie 2009.
Conform alin 1 a art. 24 din Regulamentul-cadru privind organizarea examenului de primire în profesia de avocat şi a examenului de obţinere a titlului profesional de avocat definitiv (Anexa 1 a Deciziei Consiliului U.N.B.R. nr. 268/22.09.2007 modificată prin Decizia nr. 447 din 21.02.2009 a Consiliului U.N.B.R.), neînscrierea în Barou, în termen de cel mult 2 ani de la data afişării rezultatelor examenului, a candidatului declarat admis atrage decăderea acestuia din dreptul de a solicita înscrierea în Barou.
In momentul de fata exercit o activitate salarizata în cadrul unei alte profesii decât cea de avocat, si, pe cale de consecinta, conform art. 14 lit. a din Legea 51/1995 actualizata, sunt incompatibil.
Cand mi-am depus dosarul la barou, am completat o cerere de înscriere pentru participarea la examenul de primire în profesia de avocat si am semnat ca ”mă angajez să renunţ la orice stare de incompatibilitate, în cel mult două luni de la data afişării rezultatului definitiv al examenului, sub sancţiunea prevăzută la art. 24 alin (2) din Legea nr. 51/1995 pentru organizarea şi exercitarea profesiei de avocat.”
Daca nu doresc inca sa ma inscriu in barou, sunt obligat sa renunt la starea de incompatibilitate pana cel tarziu in 10 decembrie 2009 (dat fiind faptul ca rezultatele definitive s-au publicat in 10 octombrie), sau pot sa ma prevalez de alin 1 a art. 24 din Regulamentul-cadru citat mai sus si sa lucrez in cealalta profesie in interiorul celor 2 ani permisi de lege?
Adica, problema e ca mi se pare ilogic sa fiu obligat sa demisionez de la locul meu de munca atata timp cat - sa zicem - nu mi-am gasit un indrumator.
Cum trebuie sa procedez? Mie mi se pare ca toate acestea se bat cap in cap!

Da,in mod normal,la doua luni de zile de la afisarea rezultatelor pe site-ul oficial al Baroului in care ati sustinut examenul de primire in avocatura ar trebui sa va dati demisia din orice functie salarizata sau nesalarizata care v-ar face incompatibil cu profesia de avocat.Exista o solutie atunci cand nu ati reusit sa va gasitit un indrumator,si anume,sa va suspendati din Barou pana la o noua data cand considerati ca ati gasit indrumatorul de care aveti nevoie.Acest lucru consta in ,realizarea unei cereri in acest sens la secretariatul Baroului,adresata Domnului Decan al acestei institutii,mentionarea motivelor temeinice pentru care doriti sa va suspendati din Barou si mentionarea ca,la o noua data cand considerati ca motivele pentru care s-a impus masura suspendarii din Barou au incetat,veti reveni cu o noua cerere in acest sens.Cele doua luni de zile mentionate de Legea nr.51/1995 actualizata si de Regulament sunt valabile de la afisarea rezultelor finale si nu va puteti prevala de acest lucru in termenul de doi ani de zile prevazut de lege pentru inscrierea in Barou.
Multumesc pentru informatii. Dar....faptul de a ma suspenda pentru motivul ca nu am gasit inca un indrumator este echivalent cu acela de a fi trecut pe tabloul incompatibililor? Daca sunt suspendat, pot sa ma reangajez la locul actual de munca? Adica, faptul de a fi suspendat imi da dreptul de a desfasura o activitate salarizata în cadrul unei alte profesii decât cea de avocat?
Ca sa incadrez toata situatia pe o axa a timpului, sa inteleg ca ar trebui sa procedez dupa cum urmeza:
- demisionez pana in 10 decembrie de la actualul loc de munca
- renunţand la orice stare de incompatibilitate, decizia de primire in profesie care produce efecte numai de la data încetării stării de incompatibilitate, imi va conferi vocatia de a face cererea de inscriere pe tabloul avocatilor stagiari, dar....
- neavand un indrumator, nu fac cererea de înscriere pe tablou în vederea exercitării profesiei de avocat (această cerere trebuie admisă şi emisă, în consecinţă, de către consiliul baroului, o decizie de înscriere pe tablou) ci fac o cerere catre Consiliul Baroului (adresata Decanuluii, asa cum ati spus) sa fiu suspendat pana la o data ulterioara.
- ma reangajez la actualul loc de munca :D
Exista o „opinie legala” a Centrului de Procedură Civilă din cadrul Facultăţii de Drept a Universităţii Bucureşti privind valorificarea drepturilor conferite de deciziile de primire în profesie neurmate de încetarea stării de incompatibilitate în termenul prevăzut de lege, care ne spune asa:
”Rezolvarea cererii s-ar putea realiza în felul următor: în ipoteza în care persoana beneficiară a unei decizii de admitere în profesie (care nu este nulă aşa cum era prevazut in art. 24 alin 2 - vechea reglementare ) va face cerere de înscriere pe tablou în vederea exercitării profesiei de avocat, această cerere trebuie admisă şi emisă, în consecinţă, de către consiliul baroului, o decizie de înscriere pe tablou. Dacă respectivele persoane se află în stare de incompatibilitate, la data emiterii acestei decizii de înscriere pe tablou, au un termen de 2 luni pentru a rezolva starea de incompatibilitate. Pe perioada aceasta de 2 luni, decizia de înscriere pe tablou nu-şi va produce efectele (acestea sunt suspendate). Dacă după expirarea termenului de 2 luni, starea de incompatibilitate nu este rezolvată, consiliul baroului se poate se poate sesiza, din oficiu sau la cerere, şi va hotărî trecerea acestor persoane pe tabloul avocaţilor incompatibili. (cu aplicarea art. 53 alin. 2 lit. f din Legea 51/1995)”
- cand imi gasesc indrumator, fac o alta cerere...platesc din nou 3000 lei #-o ..... si incep stagiul!
Asa e?
Mie mi se pare ilogic tot procedeul, desi nu e, din punctul lor de vedere. Dorinta lor de a micsora numarul de intrati in profesie este mare. Daca n-au putut sa ne tranta pe toti la examen .....e bine si asa - sa ne ”ajute” sa murim de foame. Un stagiar mort e mai bun decat unul viu care creste si papa clientela. Viva UNBR!
ContSters106925, utilizator