Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... probleme juridice legate de pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

probleme juridice legate de pensii

Am facut o sesizare la Petrom-OMV ptr.eliberarea unei adeverinte precum ca am activat in cadrul acestei companii 35 ani in conditii deosebite de munca fiindu-mi necesara ptr.recalcularea punctajului mediu la pensie.S-a raspuns ca in cartea de munca nu se specifica gr.1 sau 2 de munca.Dar eu am facut referire la conditii deosebite de munca conf.Legii 263/2010,anexa 2 si 3,actualizata prin Legea 192/2015.In toata aceasta perioada (1970-2009) am lucrat in industria de petrol si gaze(forajul sondelor,interventii,reparatii capitale,probe productie,detubari sonde),asigurand asistenta la numeroasee operatii la sonde(mediu acid,exploziv,radioactiv).Nu stiu daca gr.1 de munca=condittii speciale si gr.2 de munca=conditii deosebite.In legislatie nu se face referire daca esti sondor,maistru sau inginer.Ce ma invatati sa fac?Multumesc!
Am citit toate deciziile ICCJ,Ordine,HG-uri care le-ati indicat si am ajuns la concluzia ca desi activitatile unitatii angajatoare sunt cuprinse conf.anexa 2 si 3 la Legea 263/2010,(in cartea de munca se regasesc locurile de munca si titulatura societatilor apartinand Comp.Petrom),dar fara documente de nominalizare .Am inteles de asemeni ca Legea 192/2015 nu are norme de aplicare(o lipsa a guvernului) iar casele de pensii nu au inceput recalcularea-termen 31.12.2017.,dar care se face automat fara o interventie a beneficiarului.
In concluzie,conf.art.169 din Legea 263/2010 actualizata prin Legea 192/2015, drepturile la pensie care au fost calculate anterior datei de 1 ian.2011(am fost pensionat in mart.2009),se vor recalcula daca sa activat in locuri de munca incadrate in conditii deosebite conf.anexa 2 si 3.Am dreptate?Multumesc!
Nu pot confirma concluzia dvs. atata timp cat nu citesc normele de aplicare sau CNPP nu publica instructiuni de aplicare.
Ceea ce pot confirma este ca daca locurile de munca si firmele unde ati lucrat sunt mentionate in carnetul dvs. de munca si acestea corespund cu cele din anexa 2 si anexa 3 puteti avea o sansa. Ma repet, anexa 2 si anexa 3 la Legea nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare se refera la conditii speciale/ grupa I de munca.
Daca veti citi Legea nr. 172/ 2016 veti observa ce documente pot fi cerute de CJP daca exista suspiciuni legate de documente/ cereri prezentate de pensionari/ firme, inclusiv pentru recalculare pensie.