Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Primesc un teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Primesc un teren

Buna ziua, sunt pe cale sa primesc un teren intravilan dintr-o curte mare! practic se taie terenul in două.cam (350 m2).Tata-l meu este var cu ea. Ea are in jur 70 de ani, nu are copii, mai are o sora in viata si un frate decedat si nepotii din partea fratilor ei. Ea sa hotarat sa-mi lase acesta bucata de teren mie, este o femeie lucidă fara probleme psihice, dar destul de batrana.
Dansa este hotarata sa-mi lase cu forme legale si ne demolabile.
intrebare: Ce acte trebuie iau de la Primarie si nu numai pentru a inainta corect demersurile si a nu fi demolate de rudele apropiate in viitor.
Multumesc anticipat.
stelik2k6, utilizator
În primul rând câți ani are,dacă este mai in vârsta de 70 de ani trebuie aduse IML aprobare de la IML pentru notar mai întâi mergeți la un notar și interesativa cel mai sigur !