avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Memoriu prim procuror
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Memoriu prim procuror

As dori sa scriu un memoriu catre Prim Procurorul Parchetului in legatura cu un dosar de vatamare corporala si distrugere de bunuri, care de 1 an de zile nu a ajuns inca la Parchet.
Va rog foarte mult sa imi dati un model de redactare. Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:27, 13 Septembrie 2009
Nu va este necesar un model.
Va scrieti numele si prenumele , nr dosar si apoi va plangeti in scris.
Memoriul il redactati normal,precizand numele si datele dvs de identificare,domiciliul,
precizati numarul dosarului in cauza cu prezentarea detaliata a situatiei,eventual depuneti in copie documente in sustinere.
In final ,nu omiteti sa precizati concret ce ce solicitati
Cel mai important lucru este motivul pentru care va plangeti.
In rest, nu prea vad probleme.
De ce nu incercati calea audientei ?!
O gasesc mai viabila si mai la indemina...:)
Teoretic ,poate constitui o solutionare
Practic ,exista posibilitatea ca audienta sa fie asigurata de inlocuitor al pp,care nu are cunostiinta despre cauza,are toata atentia atintita asupra tuturor cauzelor de care raspunde ...si atunci tot scrisul ramane mai sigur,nu de alta dar ulterior poate face dovada concreta la data de am solicitat urmatoarele.

Alte discuții în legătură

336 cpp lit b in cazul plangerii in instanta pe 278 cpp natyca natyca Speta este, pe scurt urmatoarea: pe numele lui X s-a dispus IUP apoi scoaterea de sub urmarire penala prin rezolutia procurorului mentinuta si de ... (vezi toată discuția)
Falsificare de semnatura d.nichifor d.nichifor in urma cu doi ani am depus o plingere la politie in care acuzam faptul ca doua persoane mi-au falsificat semnatura in urma careia am fost prejudiciat de ... (vezi toată discuția)
In cat timp se rezolva o plangere penala?  Loredana Puscasu Loredana Puscasu Pentru infractiunea de abandon de familie savarsita de fostul sot am depus o plangere la politie, a trecut aproape o luna, am dat declaratii si eu si fostul ... (vezi toată discuția)