Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Beneficiar únic testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Beneficiar únic testament

Parintii mei au gasit in actele bunicului meu decedat acum 2 ani de zile un testament original semnat la notar prin care mostenea in intregime casa si terenurile unui prieten , acesta alega ca este vaduv si Nu are descendenti vii . Recent ne-au cautat asa zis copii acestuia alegand ca testamentul este nul pentru ca tatal lor a decedat dupa bunicul meu . As dori sa stiu daca existe vreo baza legala , daca se poate face ceva intre documente sunt si dovezi in care bunicul meu platea sume de bani acestuia pentru a intra in posesia bunurilor dupa moartea sa . Va multumesc
Buna ziua,
Daca acele persoane sunt cu adevarat copii defunctului atunci au dreptul doar la o cota stabilita de lege, bunicul dumneavoastra, prin descendenti, mostenind partea care se numeste COTITATE DISPONIBILA!
Va trebui sa mergeti cu actele la notar ca sa dezbateti acea succesiune.
Mama mea s-a prezentat azi dimineata la notarul unde s-au intocmit actele iar aceasta a spus ca testamentul este nul deoarece bunicul meu a decedat inaintea acestui domn nefiind posibila sucesiunea . As dorii sa stiu Ce putem face in aceasta situatie . Va multumesc din suflet.