avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Beneficiar únic testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Beneficiar únic testament

Parintii mei au gasit in actele bunicului meu decedat acum 2 ani de zile un testament original semnat la notar prin care mostenea in intregime casa si terenurile unui prieten , acesta alega ca este vaduv si Nu are descendenti vii . Recent ne-au cautat asa zis copii acestuia alegand ca testamentul este nul pentru ca tatal lor a decedat dupa bunicul meu . As dori sa stiu daca existe vreo baza legala , daca se poate face ceva intre documente sunt si dovezi in care bunicul meu platea sume de bani acestuia pentru a intra in posesia bunurilor dupa moartea sa . Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Roxana ILIE 23 , utilizator 17:28, 3 Februarie 2017
Buna ziua,
Daca acele persoane sunt cu adevarat copii defunctului atunci au dreptul doar la o cota stabilita de lege, bunicul dumneavoastra, prin descendenti, mostenind partea care se numeste COTITATE DISPONIBILA!
Va trebui sa mergeti cu actele la notar ca sa dezbateti acea succesiune.
Mama mea s-a prezentat azi dimineata la notarul unde s-au intocmit actele iar aceasta a spus ca testamentul este nul deoarece bunicul meu a decedat inaintea acestui domn nefiind posibila sucesiunea . As dorii sa stiu Ce putem face in aceasta situatie . Va multumesc din suflet.
Mama mea s-a prezentat azi dimineata la notarul unde s-au intocmit actele iar aceasta a spus ca testamentul este nul deoarece bunicul meu a decedat inaintea acestui domn nefiind posibila sucesiunea . As dorii sa stiu Ce putem face in aceasta situatie . Va multumesc din suflet.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire ernesto ernesto buna ziua! suntem patru frati , tatal a decedat an urma cu zece ani iar atrebarea mea este urmatoarea: poate mama noastra sa lase mostenire la un singur copil ... (vezi toată discuția)
Succesiune - de unde sa incep? Langa Geta Langa Geta Va rog sa-mi dati un sfat legat de urmatoarea situatie: Tatal meu a decedat la 1 nov 2009. La o verificare a actelor care s-au aflat in posesia sa am ... (vezi toată discuția)
Mostenire etudor etudor Buna ziua!Am o mare nelamurire. Prin testament,inainte de a deceda bunicii mei din Sinaia ,au lasat mostenire fiecaruia dintre cei 3 copii cate o camera din ... (vezi toată discuția)