Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salarizariu secretar comuna
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salarizariu secretar comuna

Con form oug 57/2015 si 43/2016 salariu unui secretar este cel putin egal sau chiar mai mic ca Al unui f.p.de executie. In aplicarea Deciz Curtii Constitutionale nr.794 /2016 ,se poate face ceva?
Decizia respectiva este favorabila doar celor care au in institutie drepturi salariale castigate in instanta, care vor fi luate in calcul la echivalarea salariilor de baza pe functii similare... Din pacate este adevarat, un secretar UAT care nu are gradatia de vechime maxima, poate avea salariul mai mic decat cel prevazut pentru o functie publica de executie cu studii superioare, cu gradatia maxima de vechime...