Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deduceri personale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deduceri personale

La un venit brut de 1550 lei,bonuri de masa cu o valoare totala de 330 lei,cu o persoana majora in intretinere...cat este deducerea? Acesti bani revin salariatului?
Total venit = 1550 + 330 = 1880 lei, deducerea pentru 1 persoana in intretinere este de 300 lei.

Consultati tabelul 2 de la adresa
[ link extern ]

Deducerea personala este doar o suma pentru care nu platiti impozit.
In cazul dat, impozitul calculat la 300 lei este 16% x 300 = 48 lei, suma pe care o castigati in mana.