avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deduceri personale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deduceri personale

La un venit brut de 1550 lei,bonuri de masa cu o valoare totala de 330 lei,cu o persoana majora in intretinere...cat este deducerea? Acesti bani revin salariatului?
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 18:12, 5 Februarie 2017
Total venit = 1550 + 330 = 1880 lei, deducerea pentru 1 persoana in intretinere este de 300 lei.

Consultati tabelul 2 de la adresa
[ link extern ]

Deducerea personala este doar o suma pentru care nu platiti impozit.
In cazul dat, impozitul calculat la 300 lei este 16% x 300 = 48 lei, suma pe care o castigati in mana.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deduceri pentru copilul aflat in intretinere Verapop Verapop Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:pt un angajat cu cim pe per nedet cu un copil in intretinere si care doreste sa il ... (vezi toată discuția)
Calcul venit lunar bambi.2010 bambi.2010 va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza un bonus lunar acordat de angajator si de asemenea deducerea personala, intrucat am 2 copii in intretinere, si in ce mod ... (vezi toată discuția)
Deducerea personala eugeniaolimpia eugeniaolimpia buna ziua , as dori un raspuns in legatura cu deducea salariala la persoanele ce au in intretinere 1 persoana . din cate stiu eu deducerea salariala la ... (vezi toată discuția)