avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Groapa de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Groapa de veci

Buna seara.
De curand mama a decedat.
Desi mama mea in viata fiind nu a stiut nimic.despre locul de veci al familiei ,decat ca el exista ..
La inmormantare una dintre surori a refuzat ca mama sa fie inmormantata acolo pt ca,,groapa este pe numele ei...
In viata mai sunt 2 surori.
Cea ce detine propietatea gropii, si alta care la randul ei nu a stiut..nu a semnat pt a dona sau a renunta la groapa..
Sunt din bucuresti ..locul de veci este la cim.Tudor Vladimirescu
Rog ajutati.ma si spuneti va rog pasii de urmat pt a depista cum a reusit sora mamei mele fara semnaturile surorilor sa.si treaca locul de veci pe numele ei
Cel mai recent răspuns: ContSters411736 , utilizator 00:26, 7 Februarie 2017
Cautati informatii la celelalte matusi cu privire la istoricul locului de veci, daca a apartinut parintilor, daca a fost facuta succesiune, etc.
Ati putea cauta si la cimitir daca cunoasteti locul, pozitia astfel incat sa fie identificat.
Nu aveti cunostinta cine a platit taxele la cimitir in ultimii ani?
Acest lucru se poate afla cu usurinta la administratia cimitirului Tudor Vladimirescu. Adseati o cerere spre lamurire.
Nu pot intra in cont..
Locul a fost al bunicilor
De cate ori se vedeau mama cu cele doua surori vorbeau de plati.
Mama a fost o femeie foarte credincioasa si corecta intodeauna..banuiesc ca se strangeau banii pt a plati la sora actuala care detine actele pe numele ei.
A treia sora mia spus ca nu au cedat nu au semnat..nu a stiut de asa ceva niciodata,acum la inmormantarea mamei ..Binenteles am cumparat alt loc de veci
La o convorbire tlf cu fiul matusei propietara mia zis clar ca la cimitir are relatii si nu am sa rezolv nimic
Nu toate relatiile se pot comunica prin posta electronica
Daca intentionati sa intrati in posesia de date concrete,corecte si relevante contactati personal administratia cimitirului,verificati personal actele din dosar
taxele de administrare sunt platite la zi? daca nu exista act de instrainare, atunci se face succesiunea si toate cele trei surori devin proprietare cu cota egala din locul de veci. faptul ca varul dumneavoastra v-a spus de pilele de la cimitir, poate fii utilizat impotriva lui. bunicii dumneavoastra, posesori ai locului de veci, cati copii au avut? oricum, matusa este in inferioritate numerica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mort îngropat peste mama fara acordul meu csonia12 csonia12 Mătușa mea a fost înmormântată peste mama fara acordul meu .Locul de veci este trecut pe numele bunicii mele , decedată și ea iar acordul pentru aceasta ... (vezi toată discuția)
Recuperare drept la locurile de veci mail4me mail4me Buna ziua, Povestea este urmatoarea, in 1985 bunicul meu fiind grav bolnav le-a dat bani celor 2 fete ale lui pt concesionarea locurilor de veci in Otopeni ... (vezi toată discuția)
Succesiune loc de veci intre bunica si unica fiica in viata pxx pxx Bunica mea a avut un loc de veci (in care este ingropata din anul 1984-decesul a fost inregistrat in localitatea in care este locul de veci) in alta localitate ... (vezi toată discuția)