Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... reinsertie copii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

reinsertie copii

Buna ziua, am inteles ca reinsertia pentru reintoarcerea parintilor la serviciu mai devreme s-a prelungit de la 2 ani pana la 3 ani ? De cand intra aceasta lege ?Multumesc frumos
Noile modificari au intrat in vigoare de la 01.07.2016.

OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ ”luna celuilalt părinte” .