Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere salariat

Buna ziua
as dori va rog daca ma puteti ajuta
am o speta mai aparte...
in cazul in care se doreste concedierea unui angajat (nu isi indeplineste obligatiile, este in medical foarte des, lunar cate 1 saptamana, nu se concetreaza la locul de munca, nu isi termina la timp proiectul, desi este stabilit un timp record in care trebuie terminat proiectul....), acum cere si reducerea in programului de la 8 ore la 4 ca locul de munca ....
cum ar tb procedat?
desfiintarea postului?
Nu noi decidem cum sa-l concediati , dvs spuneti ce fel de concediere doriti pentru acel salariat si noi va putem indruma.
buna ziua
multumesc
prolema este ca nu se concentreaza la munca, nu isi indeplineste sarcinile in timpul cerut, sunt intarizeri catre clienti (care duc la penalizari pt firma)
doreste sa ii reducem programul de lucru la 7 ore si nu la 8 ore....
si nu stiu cum tb procedat..
1. Din ce spuneti dvs , se poate decide concedierea disciplinara pentru neindeplinirea sau indeplinirea necorespunzatoare a atributiilor.

2. Modificarea timpului de munca se poate face prin act aditional , in care puteti include si modificarea salariului corespunzator duratei timpului de munca.

3. Pasii concediere disciplinara:
1. Primul pas este intocmirea unui referat de catre seful ierarhic cu privire la abaterea savarsita
2. Al doilea pas, constituirea comisiei de cercetare disciplinara.
3. Al treilea pas, convocarea salariatului in scris, in vederea desfasurarii procedurii cercetarii prealabile.
4. Al patrulea pas: desfasurarea propriu-zisa a cercetarii disciplinare prealabile.
5. Ultima etapa consta in emiterea deciziei de sanctionare discplinara si comunicarea deciziei.

Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara sau a persoanei imputernicite, care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc