Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cadastru ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cadastru ?

Salutare! Poate ca ar fi trebuit sa stiu raspunsurile, dar uite ca nu stiu, asa ca intreb. Cu ceva timp in urma am cumparat, in graba, un teren intravilan arabil, si constat acum ca nu am cadastru. Stiu ca vechiul proprietar a avut cadastru cand l-a vandut deoarece a fost nevoit sa-l parceleze. Intrebari:
ar fi trebuit sa primesc si eu un original ?
in cate exemplare i-a fost eliberat vechiului proprietar acel cadastru ?
e posibil sa fi ramas la notariat exemplarul pe care trebuia sa-l iau eu?
notariatul opreste un exemplar ?
si, cel mai important : de unde mai pot lua acum un exemplar in originar?(exemplar care cred ca imi va trebui la vanzare) #-o. Multumesc anticipat!
Certificatul cadastral se elibereaza intr-un singur exemplar original,pe care il puteti legaliza in n exemplare.
Normal si legal la momentul vanzarii trebuia sa vi se predea exemplarul de catre proprietar.
Pentru obtinere duplicat solicitati la OCPI cu documentele justificative ca sunteti noul proprietar.
Categoric la vanzare va trebuie dovada intabularii care se realizeaza numai in baza certificatului respectiv.Este de incercat si la notar,sau poate la vanzator(vechiul proprietar)
Solicitati o copie legalizata a dosarului de cadastru de la notarul unde ati semnat contractul de vanzare cumparare - aceasta e varianta cea mai rapida.