Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Dovada numelui
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Dovada numelui

Bună seara, am și eu o problemă delicată. La momentul nașterii mele, mama era încă în proces de divorț cu primul soț (tata fiind al doilea). Așadar, în certificatul meu de naștere, în dreptul tatălui port numele tatălui meu, iar în dreptul mamei, numele primului soț al acesteia. Ce probleme pot întâmpina în cazul în care moștenesc ceva de la mama? Sau, mai bine zis, dacă ea îmi lasă ceva scris, cum pot justifica, că mama e mama mea, și nu altă persoană, având în vedere că are alt nume în certificatul meu, nici măcar pe cel de fată. Mulțumesc.
Cunosc o situatie similara: doua documente vor fi in favoarea ta intotdeauna: certificatul de nastere (ori copia autentificata/legalizata) al mamei + certificatul (copia....) de casatorie al mamei cu primul sot.
Să zicem că nu dispun decât de certificatul mamei... Ce am de făcut în cazul ăsta. Poate va veni vreodată un moment în viața mea când trebuie să dovedesc că e mama mea biologică și nu altă persoană. Am auzit varianta, la un moment dat,ca mama să dea o declarație în acest sens, la notar. Este adevărat?
Va este de folos o copie legalizata dupa sentinta de divort a mamei.

Daca va fi nevoie la notariat, se poate cere un istoric al actelor ei de identitate si de acolo va rezulta numele purtat de-a lungul timpului.
Daca vrea il poate cere de pe-acum.
Ares-3, moderator
Mama dvs. poate solicita un certificat de casatorie cu primul sot pe marginea caruia sa fie operata mentiunea de divort. In alta ordine de idei, daca se ajunge la o succesiune, la notar, acesta poate solicita un extras uz oficial dupa actul de nastere al mamei dvs. unde teoretic vorbind ar trebui sa fie inscrise toate mentiunile de casatorie, divort, casatoria a 2-a, decesul, decesul sotului, etc.