avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIU MEDICAL - depasire nr. 90 zile
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIU MEDICAL - depasire nr. 90 zile

Buna seara,
Avem un angajat care se afla in CM si in luna decembrie s-a depasit nr. de zile 90 - si nu s-a observat.
Luna decembrie a avut 2 CM astfel:
01.12-16.12=16 zile; (fara viza medic expert)
17.12-31.12 = 15 zile (cu viza medic expert)
Pana pe data de 16.12 total nr. zile CM = 97 zile
Raspunsul primit de la CAS:
Certificatul cu seria XX si numarul XXXX nu verifica Regula ......: Nr. zile CM pentru ITM nu poate depasi 90 zile/an fara avizul medicului expert.
Se poate corecta certificatul (cel care nu a fost vizat de medicul expert)? Ce sfaturi imi puteti da? Trebuie sa caut neaparat o solutie care sa rezolv problema.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 18:59, 8 Februarie 2017
Primul certificat pe luna decembrie ar trebui sa fie pentru perioada 01-09 decembrie (fara viza medic expert), iar cel in continuare pe perioada 10-31 decembrie (cu viza).
Problema e ca in luna februarie nu cred ca medicul poate corecta cele doua certificate din decembrie anul trecut.
Casa de sanatate nu v-a dat o solutie?
Ce cod de indemnizatie aveau certificatele?

P.S. Mai studiez problema si revin cu postarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical - depasit 90 zile Biró Somodi Katalin Biró Somodi Katalin Am o mare problema. Avem un angajat care se afla in concediu medical din luna mai anul trecut. Am dat adeverinta in fiecare luna, dar nu de mult am observat ca ... (vezi toată discuția)
Numar zile concediu medical MOSOR MOSOR Buna ziua. Cum se interpreteaza [b]9o zile maxim pentru fiecare afectiune[/b]? O salariata a avut 90 zile CM (pt.o afectiune). Acum este internata cu alta ... (vezi toată discuția)
Concediu medical 90 de zile crystyn37 crystyn37 Doctorul mi-a dat 91 de zile de concediu medical , deci a depasit conf.lg.cu o zi . La locul de munca mi s-a spus ca ar fi probleme. Si trebuie sa intru la ... (vezi toată discuția)