Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIU MEDICAL - depasire nr. 90 zile
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIU MEDICAL - depasire nr. 90 zile

Buna seara,
Avem un angajat care se afla in CM si in luna decembrie s-a depasit nr. de zile 90 - si nu s-a observat.
Luna decembrie a avut 2 CM astfel:
01.12-16.12=16 zile; (fara viza medic expert)
17.12-31.12 = 15 zile (cu viza medic expert)
Pana pe data de 16.12 total nr. zile CM = 97 zile
Raspunsul primit de la CAS:
Certificatul cu seria XX si numarul XXXX nu verifica Regula ......: Nr. zile CM pentru ITM nu poate depasi 90 zile/an fara avizul medicului expert.
Se poate corecta certificatul (cel care nu a fost vizat de medicul expert)? Ce sfaturi imi puteti da? Trebuie sa caut neaparat o solutie care sa rezolv problema.
Va multumesc!
Primul certificat pe luna decembrie ar trebui sa fie pentru perioada 01-09 decembrie (fara viza medic expert), iar cel in continuare pe perioada 10-31 decembrie (cu viza).
Problema e ca in luna februarie nu cred ca medicul poate corecta cele doua certificate din decembrie anul trecut.
Casa de sanatate nu v-a dat o solutie?
Ce cod de indemnizatie aveau certificatele?

P.S. Mai studiez problema si revin cu postarea.