avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... amenda rovinieta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

amenda rovinieta

am primit un PV ce donstatare azi 07.02.2017.
PV intocmit in 17.01.2017, agentul constator , constată in data de 17.01.2017.
că am circulat fara ROvinieta la data de 10.08.2016.( fapt adevarat, expirase perioada platita in data de 09.08.2016.) Dar O 15/2002 art 9. (c) ,(ii) consatare se face de
[{*}] c) personalul Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere - S.A. care efectuează controlul: (sintagmă înlocuită prin art. 1 alin. (3) din O.U.G. nr. 55/2016, în vigoare de la 28 septembrie 2016) (ii) pe reţeaua de drumuri naţionale din România, prin intermediul sistemelor de camere video;
iar la (8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul - verbal se comunică contravenientului în termen de cel mult două luni de la data constatării contravenţiei, interval pentru care nu se pot încheia alte procese - verbale de constatare a contravenţiei pentru lipsa rovinietei valabile pentru acelaşi vehicul.
1 Deci dacă constatarea se face de către agentul constatator prin cameră video, aceast constatare poate fi la o dată ulterioară (17.01.2017) inregistrarilor efectute de către camera video (10.08.2016) , sau constatrea este una singură, la data efectuarii înregistrării, dată de la care curge termenenul de 2 luni pt. comunicarea PV de constatre.
2 Semnatura ag. constator este pe PV într-o forma olografă tipărită electronic (xeroxată) şi nu autentic - nu în original de mână-

Întrebare :1 termenul de comunicare este respectat in acest caz.
2 Semnatura este valabilă şi cf. Decizia ICCJ nr 6 /16.02.2015
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 16:43, 8 Februarie 2017
Data constatarii este data la care ati fost inregistrat, nu cea a intocmirii procesului verbal.
1) nu este respectat termenul
2) semnatura este valabila
Formulati plangere contraventionala in termen
[ link extern ]

Este exact invers, decizia ICCJ a fost publicata ieri 07.02.2017 in M.Oficial, fiing general obligatorie si dispunand in esenta ca:

în interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 9 alin. (8) din Ordonanţa Guvernului nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 424/2002, cu modificările şi completările ulterioare:
— termenul de „cel mult două luni" nu reprezintă termen special de prescripţie, în sensul art. 13 alin. (4) din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare;
— prin „data constatării contravenţiei"se înţelege data întocmirii procesului-verbal de contravenţie.

Ultima modificare: Miercuri, 8 Februarie 2017
AV. GABRIELA GERBER, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda rovinieta cristidaniel cristidaniel Buna ziua! In dimineata aceasta am primit un proces verbal prin care sunt amendat ca am circulat fara rovinieta. Am verificat si intradevar nu aveam ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta. Tudor galati Tudor galati Buna seara. Am circulat cu masina 5 saptamani fara sa-mi dau seama ca am rovinieta expirata. In acest timp am trecut prin fata camerelor de rovinieta de cel ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta pentru masina vanduta georgeionica georgeionica daca am vandut masina si e radiata doar fiscal iar la 4 luni de la incheierea contractului noul proprietar a luat amenda pentru rovinieta trebuie sa o platesc ... (vezi toată discuția)