Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... amenda rovinieta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

amenda rovinieta

am primit un PV ce donstatare azi 07.02.2017.
PV intocmit in 17.01.2017, agentul constator , constată in data de 17.01.2017.
că am circulat fara ROvinieta la data de 10.08.2016.( fapt adevarat, expirase perioada platita in data de 09.08.2016.) Dar O 15/2002 art 9. (c) ,(ii) consatare se face de
[{*}] c) personalul Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere - S.A. care efectuează controlul: (sintagmă înlocuită prin art. 1 alin. (3) din O.U.G. nr. 55/2016, în vigoare de la 28 septembrie 2016) (ii) pe reţeaua de drumuri naţionale din România, prin intermediul sistemelor de camere video;
iar la (8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul - verbal se comunică contravenientului în termen de cel mult două luni de la data constatării contravenţiei, interval pentru care nu se pot încheia alte procese - verbale de constatare a contravenţiei pentru lipsa rovinietei valabile pentru acelaşi vehicul.
1 Deci dacă constatarea se face de către agentul constatator prin cameră video, aceast constatare poate fi la o dată ulterioară (17.01.2017) inregistrarilor efectute de către camera video (10.08.2016) , sau constatrea este una singură, la data efectuarii înregistrării, dată de la care curge termenenul de 2 luni pt. comunicarea PV de constatre.
2 Semnatura ag. constator este pe PV într-o forma olografă tipărită electronic (xeroxată) şi nu autentic - nu în original de mână-

Întrebare :1 termenul de comunicare este respectat in acest caz.
2 Semnatura este valabilă şi cf. Decizia ICCJ nr 6 /16.02.2015
Data constatarii este data la care ati fost inregistrat, nu cea a intocmirii procesului verbal.
1) nu este respectat termenul
2) semnatura este valabila
Formulati plangere contraventionala in termen
[ link extern ]

Este exact invers, decizia ICCJ a fost publicata ieri 07.02.2017 in M.Oficial, fiing general obligatorie si dispunand in esenta ca:

în interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 9 alin. (8) din Ordonanţa Guvernului nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 424/2002, cu modificările şi completările ulterioare:
— termenul de „cel mult două luni" nu reprezintă termen special de prescripţie, în sensul art. 13 alin. (4) din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare;
— prin „data constatării contravenţiei"se înţelege data întocmirii procesului-verbal de contravenţie.

AV. GABRIELA GERBER, Avocat