Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... care este motivul unei inspectii fiscale ?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

care este motivul unei inspectii fiscale ?

Am primit la cutia postala o scrisoare prin care eram informata ca sunt obiectul unei inspectii fiscale, drept urmare trebuie sa fiu acasa la o anumita ora , intr-o anumita zi si sa prezint unor inspectori de la Circa Financiara actele de dobandire a casei, chitantele prin care dovedesc ca am platit impozitul inca din 2004 pana in 2009. Care o fi motivul acestei inspectii fiscale ? sunt cu impozitul pe casa si teren platit la zi.Care este baza legala ? In ziua respectiva nu am putut fi acasa, am fost la serviciu, acum am primit o scrisoare prin care eram informata ca am savarsit o contraventie. Ce se intampla ? De ce suntem asa, din senin tinta acestor inspectii fiscale?
impozitul e una si TVA alta, nu?
corina dobre a scris:

Am primit la cutia postala o scrisoare prin care eram informata ca sunt obiectul unei inspectii fiscale, drept urmare trebuie sa fiu acasa la o anumita ora , intr-o anumita zi si sa prezint unor inspectori de la Circa Financiara actele de dobandire a casei, chitantele prin care dovedesc ca am platit impozitul inca din 2004 pana in 2009. Care o fi motivul acestei inspectii fiscale ? sunt cu impozitul pe casa si teren platit la zi.Care este baza legala ? In ziua respectiva nu am putut fi acasa, am fost la serviciu, acum am primit o scrisoare prin care eram informata ca am savarsit o contraventie. Ce se intampla ? De ce suntem asa, din senin tinta acestor inspectii fiscale?

Eu nu inteleg care e problema concreta dar poate ca e bine sa ii intampinati cu un avocat.
Sunt probleme si probleme si un avocat poate sa inteleaga mai bine care e problema concreta in cazul dvs.
E foarte posibil ca acesta sa nu poata intelege decat dupa ce statul isi expune punctul de vedere.

avocat Claudiu Lascoschi
Circa Financiară, aşa cum spuneti dvs , nu există.
Există Directia Generala a Finantelor Publice - Activitatea de inspectie fiscală si Directia de impozite si taxe din cadrul primăriei.

Referitor la inspectia fiscală, este reglementata de art. 94-109 din OG nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscală, republicată, cu modificările si completările ulterioare.

În situatia în care nu puteati să respectati data din avizul de inspectie aveati obligatia să comunicati acest lucru organului de inspectie fiscală si să solicitati amânarea inspectiei fiscale.
De asemenea, potrivit art. 56 din OG nr. 92/2003 , contribuabilul are obligatia saă pună la dispozitia organelor fiscale toate documentele. Nerespectarea acestei obligatii constituie contraventia prevăzuta de art. 209 alin. 1 lit. c din acelasi act normativ.
Pe de altă parte, potrivit art. 4 din Legea nr. 241/2005 privind prevenirea si combaterea evaziunii fiscale , refuzul de a prezenta documentele organelor competente in scopul verificării fiscale, după ce a fost somată de 3 ori, constituie infractiunea de evaziune fiscală.
Din aceste considerente, cred că trebuie să luati legătura cu organele fiscale care v-au avizat, urmând ca ulterior emiterii unei decizii de impunere să vă exercitati dreptul la contestatie , prevayut de acelasi act normativ, dacă este cazul.

Succes!
flipi a scris:

Atunci cand vinzi o proprietate ti se ia 2% impozit,din valoarea proprietatii, iar de la doua proprietate ti se ia 3% din valoarea imobilului.In momentul intocmirii contractului de vanzare cumparare , notarul iti retine aceste sume , plata pentru impozite.

Nu este adevarat! Chiar este de-a dreptul incorect!:D
Impozitul este de 6000 ron plus 2% din ceea ce depaseste suma de 200.000 ron (ca pret de vanzare al imobilului) daca vanzarea se face mai devreme de 3 ani de la dobandire!
Si este de 6000 RON plus 1 % din ceea ce depaseste suma de 200.000 ron daca vanzarea se face mai tarziu de 3 ani de la data dobandirii acelui imobil.
Asta referitor la impozit!
Referitor la plata TVA, pentru Grace , se aplica TVA la vanzarea de constructii noi astfel : dupa vanzarea primei constructii persoana fizica trebuie sa mearga la Administratia Financiara si sa se declare platitoare de TVA , la urmatoarea vanzare se va plati TVA -ul aferent vanzarii calculat la pretul de vanzare al proprietatii(in cazul in care pretul de vanzare este mai mic decat cel declarat in autorizatia de construire va trebui depus la notar un raport de evaluare ANEVAR din care sa rezulte pretul real al proprietatii , deci cel la care se face efectiv vanzarea).
Pentru cine nu ma crede poate sa mearga la orice notar public si sa intrebe. Nu cred sa fie vreunul care sa nu aiba Codul Fiscal si normativele de aplicare pe birou!:hammer:
Ca sa inteleg si eu mai bine, ca un neustiutor ce sunt in domeniul TVA,
ce insemana "dupa vanzarea primei constructii" ?

mai concret, daca parintii mei au un apartament detinut in proprietate de mai muuult de 3 ani, si vor sa-l vanda - ar trebui dupa vanzare sa faca acesta declaratie de platitor de TVA :">
si daca sa zicem ca mai o casa si dupa ce au vandut primul imobil isi vand si aceasat casa, pt aceasat a 2-a vanzare trebuie sa plateasca TVA?